Свищов е българската резиденция на Дракула, разкри проф. Николай Овчаров

Той е бил там известно време, може би няколко дни, може би повече, в замъка, който е превзел преди това, посочи археологът

Свищов е българската резиденция на Дракула. Това каза в интервю археологът проф. Николай Овчаров за новата си книга „Дракула– българската версия“, цитиран от "Фокус".

Археологът обърна внимание, че Дракула остава известно време на българския бряг на Дунав и в тези крепости, включително Свищовската той пребивава през зимата на 1462 г.

„Ето защо ние наричаме образно Свищов – българската резиденция на Дракула. Той е бил там известно време, може би няколко дни, може би повече, в замъка, който е превзел преди това“, посочи още проф. Овчаров.

Той уточни, че неговите разкопки в Свищов са започнали миналата година на Свищовското кале. По думите му става въпрос за цитаделата на средновековния български град Свищов.

„Тя е известна още от българските времена преди да паднем под османска власт. Знае се от османските хронисти, че този замък се е отбранявал до последно срещу османските пълчища. Пада едва тогава, когато свършват припасите. По-късно османците разбират колко е важна тази крепост, тъй като тя пази един от бродовете на река Дунав и я укрепяват допълнително.

Тя съществува чак до 19 век и играе важна роля като защита на Османската империя. Именно тогава се случва едно от тези събития. Става дума за 1462 г. и за Влад Цепеш – Дракула, който е един от най-последователните борци срещу османската напаст. Неговата армия е значително по-малка, но той компенсира това нещо със своята агресивност, своят ум и неочаквани акции“, разказа археологът.

Той поясни, че такава е акцията от 1462 г., когато зимата е била много тежка, много сурова и река Дунав замръзва изцяло.

„Тогава той със своята армия прекосява Дунав, започва да атакува крайдунавските крепости. Всичко това знаем много добре от едно негово запазено писмо до унгарския крал. Унгария през това време се очертава като най-сериозната сила по пътя на османските орди към сърцето на Европа.

В това писмо Влад призовава крал Матиаш да дойде да му помогне, защото той вече е започнал голямата кръстоносна битка за утвърждаването на християнството и възпирането на османците, като е преминал Дунав и е завладял много крепости.

Тук се проявява неговата жестокост, той описва доста стриктно колко хора са екзекутирани от него. Няколко десетки хиляди хора загиват в тази акция, в тези градове. Само в Свищов той пленява и забива на кол 400 турци, които са отбранявали града при превземането му“, каза още проф. Овчаров.