Свърши ли войната за изтребителите?
Успокоителното идва от факта, че след като имаме вече договор със САЩ за следващите осем самолета ще плащаме разсрочено
Остана още една крачка и правителството ще бъде с напълно развързани ръце за покупката на осемте изтребителя Ф-16 от САЩ. Според закона тази крачка трябва да направи българският парламент, пише "Труд".
Американците си казаха думата, стана ясно, че не можем да нарушим тяхното вътрешно законодателство и някои параметри на проекта, които нашите депутати гласуваха, ще бъдат пренебрегнати.
Например за начина на плащане. Остават на хартия онези таблички в проекта, които ни успокояваха, че ще плащаме по стотина милиона лева десет и повече години, за да се издължим напълно на продавача. Вече е ясно, че ще дадем накуп 1,256 млрд. долара, каквото и да означава това в левове, както, впрочем беше волята пак на българските депутати.
Успокоителното идва от факта, че след като имаме вече договор със САЩ за следващите осем самолета ще плащаме разсрочено. Така че ще е полезно да запазим за нататък въпросната табличка. И да подчиним българското законодателство на американското. Като не си произвеждаме самолети, така е.
Сега на въпроса за войната. По-точно в нейния политически смисъл. Така започна, като такава и ще свърши. Следващият етап е в Народното събрание. Там силите са позиционирани. Разбира се, не е изключено някои временни конюнктурни обстоятелства да променят състава на фронтовете, но това едва ли ще лиши от успех предопределения победител.
Едно от тях е поредното, но вече далеч по-сериозно, разбъркване в Обединените патриоти. Впрочем, сваленият вече от власт председател на парламентарната група Волен Сидеров и преди е изразявал по-друга позиция.
ДПС следва последователно една линия и оттам изненади не бива да се очакват. От ПГ „БСП за България“ ще искат да знаят повече, за да имат достатъчно аргументи, оборващи най-вече цената и договорения пакет от способности. По принцип те не крият, че са за модернизация на армията и в частност на Военновъздушните сили. До тук, обаче.
Макар че последният им министър на отбраната е твърдо за избрания от управляващите самолет и смята, че има добро съотношение между цена и способности. Остава най-малката парламентарна група.
От „Воля“ тръгнаха на поход срещу даването на всякакви пари за закупуване на нова бойна техника. Искаха и референдум. Не че техните гласове ще натежат при ратификацията на договора. По-интересно е да се наблюдава промяната на поведението им. Правили са го и при гласуването на някои закони заедно с управляващите.
Тези, които следят внимателно парламентарния живот у нас, не биха могли да допуснат нератификация на договора за изтребителите. Още повече, че парите ги има, както твърди финансовият министър. А и това не е проблемът, който тези дни би могъл на фиксира толкова много вниманието на депутатите. Идват местните избори, датата вече е определена.
Все още не сме излезли от предишната изборна кампания, влизаме в нова. Управляващите искат промяна на Изборния кодекс и изхвърляне на машинното гласуване. Все въпроси, които ще държат в по-голямо напрежение, отколкото самолетите, парламентарните групи до лятната ваканция, а и след това.
Непипнато остава и становището на президента и върховен главнокомандващ.
„Моята позиция е ясна отдавна, от самото начало на този процес – правителството е длъжно да осигури оперативните способности и техническата поддръжка на този самолет така, както те бяха разработени от Министерството на отбраната, приети от Министерски съвет и утвърдени от Народното събрание“, каза Румен Радев за одобрения от кабинета доклад за покупката на изтребителите.
Държавният глава посочи, че към момента има чувствително разминаване с първоначално заложените от страната ни параметри и способности. Налице е тотална доминация на политическите мотиви над оперативните способности, а условията за техническа поддръжка на този самолет, които се отлагат във времето и ще се оскъпяват значително, могат да обезсмислят проекта.
Има президентска забележка и за парите. Запитан дали обявената цена от 1.256 млрд. долара е голяма или малка за покупката на 8 изтребителя, президентът коментира, че това зависи от включеното в нея.
„Ако вътре има всичко необходимо така, както е разработено и изпратено от нас в искането за предоставяне на оферта и така, както беше публикувано от американското правителство с всички пакети и пълни способности – цената е приемлива, но ако ги няма тези неща – проектът губи смисъл“, заяви държавният глава.