Такова нещо в България досега не е имало, наливат милиони в Пловдив за... ВИДЕО

Проблемите с трафика в града под тепетата намират своето решение

Как се паркират 15 автомобила на 35 квадратни метра? Ако у нас това звучи невъзможно, в Съединените щати, Азия и в напредналите европейски страни е практика. Първият опит на българска земя ще е в Пловдив, където проблемите с трафика не търпят отлагане, съобщава Нова телевизия.

Спираш, слизаш от колата, заключваш я и повече не мислиш за нея. Паркирането и сигурността остават в ръцете на една машина. Звучи почти фантастично, но всъщност е въпрос на технология, възможна вече и в България. Автоматичен паркинг на седем нива ще стане част от градската инфраструктура в центъра на Пловдив.

"Човекът паркира колата вътре, затваря вратите, прибира огледалата, напуска района на паркинга и оттам вече тя се придвижва по нивата където има място и както я разпредели машината", каза инвеститорът Димитър Иванов. 

Димитър и Костадин са инициаторите на създаването на иновативното съоръжение в града под тепетата. Двамата посещават Китай, където са запленени от решението на мащабния мегаполис. Там колите са в пъти повече, а проблемите с паркирането в пъти по-малко. 

"Страшно бързо се сглобява и разходите са много по-малки, отколкото да направиш един бетонен паркинг", каза още инвеститорът Костадин Щерев.

Цялото съоръжение ще се издига само върху три паркоместа, но ще побира 15 автомобила. Височинното позициониране на автомобилите спестява огромно пространство, което може да бъде използвано за паркове, детски площадки и друга социална инфраструктура.

Предимствата за шофьорите: "Първо - лесно паркираш. Второто - няма кой да те удари, няма кой да те блъсне, колата ти е застрахована, така, че да нямаш проблем със самия автомобил. Не могат и да ти я откраднат", казва Щерев.

За да наблюдава процеса на изграждане специално от Китай е пристигнал Ли Тиен Фу - строителният инженер от фирмата-производител. 

"Ние произвеждаме над 10 модела от този вид паркинги. Най-високата кула за паркиране, правена досега е на 50 нива. Този вид съоръжения се използват в цял свят", заяви строителният инженер от Китай Ли Тиен Фу.