Тази пловдивска красавица кара всички да замълчат, когато си отвори устата (СНИМКИ)

Предричат на младата Денислава Станева, че ще бъде новата Гена Димитрова

Наскоро пловдивски ресторант организирал вечер на класическата музика със специален гост сопраното Денислава Станева. Щом излязла на сцената и запяла, всички гости оставили вечерята си и заслушали Дени като хипнотизирани. В края на изпълнението възрастен мъж се приближил към нея и казал: „Бил съм в най-големите оперни театри по света, но такава „Травиата” никъде не съм гледал”. Професор д-р Пенка Стефанова, завеждащ Детска хирургия в УМБАЛ „Св. Геогри”, която също била в заведението, пък я нарекла младата Гена Димитрова. И предрекла, че след няколко години ще гостува в „Ла Скала“ и „Ковънт Гардън”, пише "Марица". 

„Музиката е моят живот. Тя е единственото изразно средство, което се възприема от всяко живо същество. Самият Петър Дънов казва, че музиката е навсякъде - тя е и в живата, и в неживата природа”, казва чаровната пловдивчанка. И отчита, че сякаш музиката я е избрала. Дени е израснала в многолюдно семейство. Майка , психолог по професия, е родила и отгледала 7 деца - пет момчета и две момичета. Денислава, като трето дете, минала материала от 1. до 12. клас поне 3-4 пъти, защото по-малките постоянно имали изпитвания и домашни.

Детството било доста забавно и наситено с емоции. Всички много си помагали и се забавлявали. Таланта певицата наследила от баща си, който като млад свирел на китара. Започнала да свири на гъдулка от малка. Учила две години в музикална паралелка с поп и джаз пеене, но съдбата я срещнала с бъдещия музикален педагог проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак и разбрала, че гласът има други възможности. В 10. клас била приета в НУМТИ „Добрин Петков” в Пловдив с класическо пеене. През 2010 г. завършила „Изпълнителско изкуство - класическо пеене” в АМТИИ - Пловдив, а след това две магистратури, едната от които „Музикотерапия”. 

„Музикотерапията тепърва ще навлиза в България. В Русия и много други страни вече се е превърнала в придатък към медицината”, посочва гласовитата дама. И разказва, че терапията с музика се базира на подбрани мелодии от класиката, а сеансите са съчетани с консултации с различни специалисти. „Много често се оказва, че физическото заболяване е свързано с някакъв вътрешен дискомфорт. И всъщност музиката стига до тези духовни слоеве, които други методи трудно биха стигнали. Чрез музикотерапия например може да се помогне при някои заболявания на опорно-двигателния апарат. Ритъмът стимулира импулсите на мозъка и по-ефективно се задвижва двигателната система. Някои емоционални неразположения също се повлияват. Дечица с психични проблеми доста добре реагират на музиката и много по-лесно могат да те допуснат до себе си, да контактуваш по някакъв начин с тях”, разказва певицата. И мечтае някой ден да може да лекува с музиката си. Засега обаче иска да пее и да покаже на своите връстници красотата на класическата музика. Нарича я божествена и признава, че колкото повече я слуша, толкова повече разбира, че всичко в нея е изчислено много точно математически.

В момента Дени работи върху проект, който ще е насочен към младата публика - по-бързи парчета на базата на класическата музика. Подготвя и самостоятелен концерт с най-доброто от Пучини, Верди, Моцарт. 

„Един човек на изкуството трябва да съчетава много качества в себе си. Изключително трудно е постоянно да инвестираш и да живееш с надеждата за резултатите. Да, те неизменно идват в някакъв момент, ала е много трудоемко. Освен това цял живот инвестираш, за да се развиваш. Един музикант не може да си позволи да каже: Аз вече се научих, приключвам дотук. В момента, в който спреш, малко изоставаш, защото и тенденциите постоянно се развиват. Колкото и странно да звучи, класическата музика също има тенденции. Музиката отразява обществото по някакъв начин. Така че тази промяна в обществото се отразява и в нея. За да може да е продаваема, да достига до хората”, посочва изпълнителката. 

Мечтата е изкуството, което прави, да достига до повече хора. Да им въздейства и да оставя следа. Да ги кара да бъдат по-добри.