Тлъсти пачки потичат към България заради украинското зърно, но има условие
Получаването на парите в размер на 100 милиона евро е обвързано с премахването на едностранните мерки, въведени от държавите членки
Европейската комисия ще отпусне обещаната вчера финансова помощ от 100 млн. евро, само ако България, Румъния, Унгария, Полша и Словакия отменят едностранно въведените забрани за внос на украинско зърно.
Това стана ясно от изявление на заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис, който разговаря със земеделските министрите на петте държави.
Припомняме - вчера стана ясно, че се предвиждат централизирани ограничения в Европейския съюз за вноса на определени видове селскостопански продукти от Украйна, както и компенсации за засегнатите източноевропейски фермери.
"Предложеният от Комисията пакет включва втори транш финансова помощ за засегнатите земеделски производители, както и извънредни защитни мерки за ключови продукти и мерки за улесняване на транзита на износа на украинско зърно през коридорите на солидарност.
Пакетът е обвързан с премахването на едностранните мерки, въведени от държавите членки. Подчертахме значението на бързото преминаване към общ подход на ниво ЕС, а не на едностранни решения, които излагат на риск вътрешния пазар", посочи Домбровскис.
ЕК счита едностранно въведените мерки за незаконни и предлага вместо тях да се въведе общоевропейска забрана за вноса на няколко продукта от Украйна през България, Румъния, Унгария, Полша и Словакия, като се запазят коридорите за транзит.
"Заместник-председателят Домбровскис беше категоричен, че едностранно предприетите мерки от четирите държави членки - България, Унгария, Полша и Словакия, са незаконни и противоречат на договорите за присъединяване и споразумението за асоцииране, сключено между ЕС и Украйна.
Четирите държави са призовани да се откажат от наложените мерки, в противен случай предложената от Комисията финансова подкрепа няма да бъде отпусната", обясни земеделският министър на Румъния Петре Дая.
България, Румъния, Унгария, Полша и Словакия искат предложеният от ЕК списък със забранени за внос продукти да бъде разширен. Разговорите продължават. Развитие по въпроса се очаква до срещата на земеделските министри в Брюксел следващата седмица.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук