Тодор Батков-младши показа тази КАРТА и зададе ключов въпрос за еколозите
Ще съдействам за организиране на среща в МОСВ, на която да бъдат поставени проблемите и да започнат да се търсят решения, посочи той
Тодор Батков-младши зададе ключов въпрос по повод поминъка на животновъдите в Родопите. Причината е еколозите и решението за много площи в Смолянско, които се ползват без ограничение за паша на животни, но за тях не могат да се получават субсидии. Ето какво написа той в личния си фейсбук профил:
Без предупреждение и публично обсъждане, много площи в Област Смолян са категоризирани като природни местообитания на европейски сухи ерикоидни съобщества и родопски съобщества, понто-широколистни храстчета - в съответствие със Становище за Екологична Оценка 5-4/4023 на МОСВ. Пасищата, които се намират на тези територии, могат да се ползват без ограничение за паша на животни, но за тях не могат да се получават субсидии.
Това безумие не само обезсмисля субсидиите като стимул за животновъдството, но и обрича малките животновъди, които няма да могат да покриват минималните изисквания за площ на пасищата и, съответно, няма да могат да получават субсидии. Те просто ще се откажат!
Големият въпрос е методологията, по която са определени тези територии. Според настоящата карта са засегнати орни земи, овощни градини, езера, животновъдски обекти, къщи с дворове и дори урбанизирани територии! Един от животновъдите шеговито подметна, че картата може би са я чертали пациенти в психиятрия. За жалост, може и да е прав - прикачвам извадка от каратата на случайно място - защитените теротории са оградени в зелено.
Напомням, че животновъдството е било основен поминък в Родопите в продължение на векове - включително и за моите прадеди! Преди появята на еколозите стадата в Родопите са били стократно по-големи и не е имало никакви проблеми с биоразнообразието!
Ще съдействам за организиране на среща в МОСВ, на която да бъдат поставени проблемите и да започнат да се търсят решения!
Благодаря на животновъдите от Смолян за поканата да обсъдим проблемите в сектора в неформална обстановка. Срещата беше изключително полезна и се надявам да стане редовна!