Три държавни медии хранят журналиста, който опита да изложи Бойко Борисов с похват на Гьобелс
Александър Андреев умело бръмчи като една прахосмукачка по периферията на медийния морал, коментират колеги на дипломирания юрист
Журналистът Александър Андреев, който с Гьобелски похват подмени анализа на немския си колега Михаел Мартенс от "Франкфуртер алгемайне цайтунг", посветен на последните международни изяви на Бойко Борисов, приписвайки на колегата си изказване, че "Борисов е як като дънер, но дънер с плитки корени", от години е пуснал стабилни и сякаш неподвластни на времето корени в редакциите на три държавни медии, пише „Уикенд”.
Към днешна дата очилатият полиглот, владеещ 5 езика, се труди в толкова медии едновременно, като 3 от тях са издържани от немските и българските данъкоплатци. Андреев работи в Кьолн в българската редакция на германската държавна радиостанция „Дойче веле” и като такъв получава заплатата си от немските данъкоплатци. Всъщност вече 5-а година Александър Андреев на практика не работи като радиожурналист, тъй като в края на 2011 г. радиото спря да излъчва предавания, но част от българския екип остана на немска земя и продължи да взима съобразените с германските стандарти възнаграждения за труда си.
За да оправдае заплатата си, 60-годишния журналист работи в сайта „Дойче веле”, но паралелно с това е на кореспондентски щат и в Българската национална телевизия, освен това прави срещу хонорар репортажи в Българското национално радио.
В издържани от българските и немските данъкоплатци медии се подвизават и други членове на фамилия Андрееви. Сестрата на Александър е дългогодишен музикален редактор в Българското национално радио, а дъщеря му Мина, която е родена през 1983 г., е назначена едва на 19-годишна на щат в музикално предаване по радио „Дойче веле”, както и в общественото немско радио “EinsLive”.
Съпругата на Андреев Невяна също има над 10 години служба в обществени медии, най-дълго тя е работила като редактор във в. „Народна култура” в периода 1984-1991 г.
Любовта на Александър Андреев към държавната медийна служба се проявява през далечната 1983г., когато той постъпва на работа в програма „Христо Ботев”. Оттогава до ден днешен Андреев нито за ден не е останал без трудов договор с държавната обществена медия, но за разлика от много журналисти, кадри на БНТ и БНР, които смятат за неморално да са едновременно в частни и в обществени медии, той няма проблеми с това. Активно сътрудничи на частни медии без финансови проблеми през последните години е част от елитния външен екип сътрудници на олигарха Иво Прокопиев.
Враговете на Прокопиев и Андреев неведнъж са отбелязвали, че голяма част от спечелените грантове от фондации, близки до Сорос, които Прокопиев е усвоил, са прибирани от 60-годишния журналист Александър Андреев.
„На политиците и магистратите е забранено да работят в частния сектор, но това не важи за журналистите и оправния Сашо, който цени качеството на живот и парите, по перфектен начин се възползва от това. Казано в негов стил – той умело бръмчи като една прахосмукачка по периферията на медийния морал и журналистическата етика и засмуква това, което му трябва”, коментират колеги на дипломирания юрист, който работи в три държавни медии, без да има диплома като журналист.