Ципов посочи при какво условие ще се купят машини за гласуване
БСП със заявка да даде поправките в Изборния кодекс на Конституционния съд
Ако изборите са редовни, смятаме, че машини ще могат да се закупят. Това коментира депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов пред БНТ, а повод за последните поправки в ИК, на които президентът наложи вето, което на свой ред трябва да се гледа днес в пленарна зала.
Той поясни, че не споделят мотивите на ветото на Радев и то ще бъде отхвърлено и в пленарна зала, както преди ден на правна комисия. По думите му мотивите не са издържани, а в тях самите имало противоречия.
От една страна се посочвало, че машинният вот ще облекчи избирателя, а от друга страна , че поправките за облекчаването на протоколите всъщност щели да затруднят членовете на секциите.
Ципов поясни, че при всички положения ще има прехвърляне на данни от машините в протоколите. Даде да се разбере, че у нас няма такива машини, които да издават протокол, който да отговаря на изискванията на ИК.
Александър Сиди от ВМРО поясни, че гласуването с машини и хартия ще е в полза на избирателите, въпреки че имало притеснения от създаването на хаос. Даде пример с Германия, където машинният вот бил отменен.
Точно на противоположното мнение се оказа социалистът Явор Божанков, който пък дори даде заявка,че БСП ще оспори пред Конституционния съд текстове от закона - за машините и за референдумите.
Според него не могат гражданите да се питат по въпроси от компетенциите на ВНС, каквито са гражданските свободи, държавното устройство, териториалната цялост.
Ципов на свой ред се аргументира, че смесеното гласуване - с хартия и машини е с цел да се запази тайната на вота и да се даде възможност хората да гласуват спокойно и изрази притеснения от опашки при вот само с машини.
По думите му ЦИК не трябва да има притеснения относно организацията на машинния вот., къде ще се съхраняват устройствата. Даде да се разбере, че при нужда компетентните органи могат да предоставят помещения.
Той даде за пример евровота през 2019 година, когато имало много добра организация с доставчика.
Относно референдумите и Ципов, и Сиди поясниха, че допитвания по теми като държавното устройство не отменят провеждането на ВНС, което всъщност взима финалното решение.
Наред с това тримата коментираха резолюцията на ЕП за България, която предстои да се гласува днес в Брюксел.
ГЕРБ и ОП разкритикуваха БСП, че вкарват в нея теми, извън тази за корупцията - като Истанбулската конвенция и македонското малцинство. По думите на Ципов, от БСП са направили неуспешен опит да изнесат дебата в ЕП.
"Йончева и Кънев, за да спечелят един глас повече, отварят теми , които затворени отдавна в българското общество", аргументира се на свой ред Сиди.
Накрая Ципов увери, че няма основания за оставка на кабинета, след упреците от БСП, че са притеснени от икономическото състояние на страната. По думите на Ципов във фокуса на бюджета за 2021 година ще е социалната сфера, подпомагането на бизнеса, болниците.