Цялото семейство на Ваня се нуждае от трансплантации

Първо баща й, а през 2006 г. и самата тя се включва на хемодиализа.

Три донорски ситуации през юли дадоха шанс за живот на 12 тежкоболни. Органите, за които нямаше подходящи пациенти у нас, бяха дарени в чужбина по линия на "Евротрансплант", съобщава bTV. 

Въпреки положителната тенденция, общият брой на трансплантациите у нас остава нисък. От началото на годината е имало 9 донорски ситуации, при които 20 наши сънародници и четирима пациенти в чужбина получиха възможност за пълноценен живот. Броят на донорските ситуации до момента е съизмерим с този от предходните години – общо 16 за миналата и 19 за 2017 г.. Чакащите са над 1000 – в пъти повече от трансплантираните.

Цялото семейство на Валя Огнянова е свързано с донорството и надеждата за трансплантация. Първо баща й, а през 2006 г. и самата тя се включва на хемодиализа.

След 11 години диализа, големият й син е трансплантиран на 10 април тази година. „Очите му са други, очите му светят. Усмихва се, не си брои глътките вода. Мисли за утре” , каза Ваня Огнянова. Неочаквано, скоро след щастливата развръзка на диализа е включен и малкият син. Броят на трансплантациите у нас е най-ниския в Европейския съюз.

За пълноправно членство в Евротрансплант са необходими поне 70 операции годишно. Новата Агенция "Медицински надзор" съобщава, че наскоро сме сключили споразумение с още една организация за донорство. Възможностите ни да заявим органи обаче са ограничени, защото нямаме медицински самолет.

„Тук е въпросът, че трябва да реагираме бързо. Нещо, което в момента не можем съвсем да го направим, поради технически причини. Необходим ни е самолет, въздушен транспорт изобщо, не всеки път можем да наемаме такъв” , заяви Росен Иванов, изпълнителен директор на ИА "Медицински надзор".

За да купи самолет за медицински цели, агенцията ще кандидаства по европроект. „Благодаря на родителите на момчето, които дариха органите и спасиха живота на големия ми син. Едно голямо благодаря!” , каза Валя Огнянова. Предвижда се нова организация на процеса и обучение на лекарите с водеща роля при донорска ситуация.

В началото на юли здравният министър Кирил Ананиев представи проект на Национална програма за насърчаване на донорството. Основните мерки са подобряване на координацията с болниците, които установяват донори и популяризирането на донорството в обществото.