Учениците в половин България с по-дълга ваканция, учителите готвят стачка
Липсата на увеличение на учителската заплата ще вдигне още средната възраст в системата и ще изгони и сега започналите млади учители
Голямо объркване има с неучебния ден на 3 януари. Голяма част от общините вече го обявиха, други отказват. Родителите и децата са в неяснота как да планират зимната си ваканция.
Синдикат "Образование" предлага на МОН денят 3 януари 2025 г. да бъде неучебен със заповед на министъра на МОН за цялата образователна система.
Неучебен ден
"Поне половината от отговорните кметове вече обявиха този ден за неучебен", коментират в писмо до медиите от синдиката.
По данни на представителите му, в структурата са пристигнали много заявления от родители, че ще използват този ден за ваканция по семейни причини, хипотеза, разрешена им от МОН, преди месеци.
От синдикат „Образование“ коментират още една наболяла за тях тема.
По техни данни е направена проверка на нарастващото напрежение в сектор „Средно образование“, във връзка с липса на политическа отговорност от българските депутати и риск за неприемане на бюджет 2025, което разбираемо се отразява на всички политики в системата и създава реална опасност да няма увеличение на учителските заплати.
От 1 януари 2025 г. се променя минималната работна заплата в страната и тя се приближава критично близо към началната учителска заплата, която е 1445 лв. чисто трудово възнаграждение за млад учител или 1853 лв. по документи.
Заплатите гонят учителите
Липсата на увеличение на учителската заплата ще вдигне още средната възраст в системата и ще изгони и сега започналите млади учители, коментират от синдиката.
В националното проучване на СО „Подкрепа“, започнало на 7 ноември, са участвали 8146 учители, служители и заинтересовани, като 92,2% са учителите, 3%/121/ са директори и останалите непедагози. Средната възраст на участниците е 52,3 години, което съответства на средната възраст на работещите в системата педагози.
89,8% от респондентите смятат, че началната заплата на учителите трябва да бъда увеличена с 20%, 8,9% са за 15% увеличение, а 0,5% са доволни от сегашните нива на заплащане в системата. 97,2% от отговорилите учители и директори са убедени, че трябва да има синдикална реакция, ако липсва увеличение на учителските заплати.
77% от респондентите са готови на протести за увеличение на средствата за образование, респективно и работните заплати, а 4,4% са против всички протести.
Ефективна стачка
Вариантите на протести са няколко, от които 51% са за национална ефективна стачка, 33,6% са за национална електронна стачка, 24,7% са за национален и регионални митинги, и 21,6% са за незавършване на първи учебен срок. Тук анкетираните са избирали повече от един отговор.
Тази ситуация поставя в повишена активност Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ в очакване на събитията от седмицата.
"И тук се поражда въпросът, дали, ако непрекъснато увеличаваме учебното време, което прави МОН, ще постигнем по-качествено образование – отговорът оставяме за новата 2025 година!", коментират още от "Образование".