България има шанс да участва в индустриална революция. Всички са на стартовата линия, на която Доналд Тръмп ги подреди. Технологиите са новата грамотност. В това ни уверява Доброслав Димитров от БРАИТ (Българската работодателска асоциация иновативни технологии).

Като не може да го измислим, да гледаме Тръмп. Той се е обградил изцяло с новата икономика. Това са инвестиции в знание и умение, които водят до добавена стойност.

В България високо технологичната индустрия е под радара на държавата. Тя си затваря очите за нея и подхожда с неразбиране. Пак ще страдаме, ако не видим икономическия растеж и предимствата.

Първият отказ вече е факт. Той идва от страна на Националния съвет за тристранно сътрудничество. 

През цялото време решението е срещу ай ти сектора. То се нарича икономика на знанието и на високата добавена стойност, споделя Доброслав Димитров в подкаста на БЛИЦ. 

В момента технологиите вадят икономиката от рецесия, но те са изключени от разговора. А има и липса на доверие. Това ясно личи при кандидатстване за обществени поръчки.

Директният отказ се вижда в това, че наши фирми оперират извън страната. Съмняват се, че са нагласени тук нещата, разказва ни за горчивия опит събеседникът.

Защо България не е София – над средноевропейския доход е столицата ни.

Нова икономика в последните години зависи изцяло от технологиите. Без тях няма бъдеще, ако не си стъпил здраво върху иновации. Близо 20% от БВП е растежът на годишна база. Разработеният софтуер за 2024 расте с 16%, а износът е за 9 млрд. лева. 

Ние сме лидер в източна Европа, но сме последни по дигитализация в ЕС. Цифровизираме из Европа и света, скандинавските страни, но тук не го правим.

Примерът е показателен "Паркинги и гаражи“ в Чикаго работят с български софтуер. А ние сме икономика, която е 200 млрд. лева и сме "чужди" за добавена стойност.

Мисията на БРАИТ е да помогне на родната икономиката, защото не искат да са добре "галениците", а другите да изчезнат. За това: технологии и знание е базата на успеха.

Доброслав Димитров от БРАИТ е решен на това: Не искаме ли българи с двойни заплати над средната, които работят на светло и да се осигуряват като в "Google".

Един човек работи като за 100 в този сектор. Все повече ще виждаме компании с един служител и няма да знаем кой ни връща отговор на мейла. Машината или човекът зад нея.

София е най-големият хъб. Екосистема на стартиращи предприятия напредва значително. Направено е на мускули, но ние сме на картата нв Европа в това отношение, заостря вниманието ни Доброслав Димитров.

Установените бизнеси у нас, ако останат в ситуацията, в която се намират, нямат шанс за бъдещето. В сърцевината си те трябва да са технологични. Като няма в държавата приходи, кой проблем ще решим?!

Тук успешно перифразира думите на Тодор Живков, който още в далечната 1989 година е видял икономическата логика.

Определят се обаче като неудобни, всички участващи в направата на високи технологии, защото не зависят от държавата. Могат да протестират и не се притесняват, че някой ще им вземе хляба.

Най-голямата нелепица, която е чул за ай ти сектора от работодател: Най–накрая да има криза при вас, че и ние да се видим в персонал вече.

Основният въпрос остава, как точно ще си решаваме икономическите проблеми, кои са хората, с които държавата ще си говори занапред. 

Какви са идеите, с които ще се движим. Посоката, която Тръмп и Мъск зададоха, ще ни подмине или окрили?!