Умни устройства ни пазят у дома

Някои системи предлагат допълнителни устройства като сензори за изтичане на вода и за счупване на стъкло

Често наричаме 21 век векът на технологиите. Всъщност всеки век досега е бил век на технологиите и в рамките на живота си всеки човек е съпътстван от тях и тяхното неспирно развитие.

На каквато и възраст да сте, всеки ден светът се развива, а технологиите са там, за да направят живота ви по-лесен и практичен. Това особено много важи за възрастните хора, пред които днес има огромни и леснодостъпни възможности да направят дома си по-удобно място с оглед на предизвикателствата на златната възраст, отбелязва „Телеграф“.

 От управляеми щори и пердета, през умни елкрушки, охранителни камери, високоговорители, звънци на врати и аларми за дим, различни устройства подобряват житейския комфорт, като същевременно повишават безопасността и дават повече спокойствие.

Специалисти, чиито мнения са публикувани в „Ню Йорк Таймс“, са прекарали години в тестване на оборудване и устройства, особено подходящи да помагат на възрастните хора да живеят по-независимо.

А за хората, които разчитат на чужда грижа, те могат да предоставят обратна връзка за ежедневните им дейности и нужди, незабавна комуникация и чувство за сигурност.

Умна система за сигурност. Звучи сложно, нали? Всъщност става дума за куп почти незабележими сензори, които ви уведомяват, когато врата или прозорец са оставени отворени.

Някои системи предлагат допълнителни устройства като сензори за изтичане на вода и за счупване на стъкло. Всички сензори са свързани с мобилния ви телефон и получавате известие, ако нещо се случва. И не само с вашия мобилен телефон, а ако искате и тези на съсед, приятел, роднини или болногледач.

Така за отворена входна врата у дома ви през нощта ще разберете не просто вие, който може да бъдете обект на атака или взлом, а и много други хора, които да вземат мерки с цел да ви помогнат или известят органите на реда.

Сензорите имат и други практични приложения. Те могат да ви известят, ако сте оставили вратата на жилището отворена при излизане, както и да известяват роднини колко често се отваря вратата на хладилника – т.е. дали се храните правилно.

Ако ще ползвате умни устройства след 65-годишна възраст, личната безопасност трябва да е сред основните приоритети.

По-възрастните хора са много по-застрашени от падане и контузия у дома, а изследвания сочат, че шансът те да загинат при пожар е 4 пъти по-голям, отколкото тези на средна възраст.

Умните устройства за безопасност могат да следят потенциални рискове и дори ви свържат с някой близък, който бързо да реагира по някакъв начин, а дори и да е далеч, да се свърже с тел. 112 или да организира друг вид помощ.

Умните детектори за дим сега са много модерни и съвсем достъпни. Старите модели, които просто пищят, ако засекат дим, не стават за случаи на глухи или оглушаващи хора, както и не помагат, ако в сградата няма никого.

Интелигентните детектори за дим не само издават звук, но могат също така да изпращат сигнали до приятели, съседи и лица, които се грижат за възрастния човек. Много модели имат 10-годишни батерии.

Днес те реагират бързо и точно и са много чувствителни за истинска опасност, а не да пищят при леко загаряне на манджа. Повечето детектори засичат концентрация на въглероден оксид и първо пускат съобщение до посочените потребители, в което ги известяват, че след няколко минути ще активират аларма.

Едва при липса на реакция започва пищенето. А в настройките можете да имате приятел, дъщеря или съсед. И дори докато дремете следобеден сън, някой ще разбере, че у вас има дим, и ще вземе мерки.

Типичните системи за спешен контакт са електронни устройства на ръката, които реагират при движения, наподобяващи падане. Те приличат на електронни часовници и се носят на ръката, като в тях, разбира се, може да има и куп други функции.

Така, ако сте сами у дома, паднете и не дай Боже загубите съзнание, устройството мигновено дава сигнал на предварително посочени контакти, които веднага узнават, че с вас се случва нещо лошо.

Тези устройства са особено подходящи и за хора с деменция и Алцхаймер, които са склонни към излизане от дома и загубване, защото дават постоянна информация на приятел, съсед, роднина или гледач относно това къде се намира устройството в момента.

Едно от 50 домакинства всяка година ползва застраховката си за повреди от течове и наводнения. Това често се случва в трудно забележими и труднодостъпни места като мазе, зад бойлера или зад пералня.

Тук на помощ идват умните сензори за теч, които ви известяват на вашия смартфон. Така разбирате за теча и когато сте у дома, и когато сте навън или на почивка или гости извън града. Сензорите са съвсем малки, с 5- или 10-годишни батерии, и се поставят на земята около тръби и уреди, ползващи вода.

Преди да купите, помислете кои устройства ще са ви най-нужни и практични, за да не харчите излишни пари. Организирайте техническата поддръжка. Ако не можете сами да инсталирате приложенията, потърсете предварително помощ от семейството си, болногледач или външен техник.

Уверете се дали устройствата са съвместими с модела на вашия смартфон. Накрая изберете кои други освен вас ще получават известията – деца, внуци, приятели, съседи, гледачи и т.н.