Урок по история: Колко години България е била на 3 морета

“Империята” на Симеон се простира върху площ от около 490 хил. кв.км

“България на три морета!” често чуваме този израз в прилив на гордост за величието на България. В интерес на истината обаче е добре да се знае колко време България е била на 3 морета.

Признато от науката е, че за 1300 години това разширение е било в продължение само на 21 години и то непоследователни - 10 при цар Симеон и 11 при цар Иван Асен Втори. 

А моретата всъщност не са 3, а 4. 

Дори и в тези 21 години обаче представата за граници на една държава са много разтегливо понятие преди 1000 години, тъй като самите форми на държавност са свързани с феодалната система - различни местни феодали със закрепостено население от различни етноси, които в даден момент се подчиняват на друг по-силен владетел било то българин, грък, сърбин и т.н.

Към това трябва да се прибави и постоянните набези на различни чужди племена по тези земи, кога като мирна миграция, кога с плячкосване и унищожаване на местното население.

Повечето феодали често са предавали без бой крепостите си от един по-силен владетел на друг, просто сменяйки знамето в зависимост от това кой е по-силен в момента. Така са спасявали хем своя живот, хем на населението. 

Хората са били неразривно свързани със земята и животът им е бил ежедневна битка за оцеляване. Живеели са кратко, детската смъртност е била отромна и целият им живот е минавал в рамките на тяхното населено място, а по-голяма част едва ли са знаели изобщо къде на картата е Адриатическо, Егейско и Черно море. 

По различни оценки населението в целия регион е било 5-6 пъти по-малко от сегашното.

Разбира се, излазът на море не е е значел, че жителите на Плиска са ходили на море на Адриатика или пък, че България е развила някакви пристанища там или пък редовни морски курсове, защото страната никога не е имала слава на силна морска държава със силно корабоплаване. Такова напрактика почти не е съществувало с малки изключения.

Та ето и фактите.

Знаете ли до кои три морета достига България?

Черно, Бяло и Адриатическо. Може да се каже, че моретата са 4, защото феодалните владетели, подчинени на Симеон или Цар Асен Втори са имали излаз е имало и на Йонийско море.

При кои български владетели България достига три морета?

Цар Симеон Велики (893-927)

Симеон застава на престола, след като по-големият му брат Владимир Расате е свален от престола и ослепен, защото се опитва да върне в страната езичеството. След народния събор през 893 г. цар Борис обявява за владетел по-младия си син Симеон и преместване на столицата от Плиска в Преслав.

Симеон учи в прочутата за времето Магнаурска школа и е сред най-образованите хора в страната. Още в началото на своето управление започва война с Византия. Причината е преместването на българското тържище през 894 г. от Константинопол в Солун. Това води до огромни загуби за българските търговци, но и засяга авторитета на българския владетел.

Симеон отговаря с война. Българските войски нахлуват в Източна Тракия и поставят началото на продължителен военен конфликт. Две години по-късно Византия иска мир, като се задължава да изплаща годишен данък на България. През следващите години за първи път в историята си, България достига до Адриатическо море.

Коя е столицата на България при цар Симеон? През 904 г. тържището отново е върнато в Константинопол, а българо-византийската граница минава само на 20 км от Солун. През 921 г. Византия отказва да плати дължимия данък към България и Симеон обсажда Константинопол. След дълги преговори е сключен мир.

На 20 август 917 г. се състои една от най-зничимите битки в българската история до река Ахелой, където войските на Симеон разбиват противника, пище Актуално. Одрин преминава в български ръце. Симеон стига до стените на византийската столица, до Бяло море.

Окрилен от победата, Симеон тръгва към заветната си цел - Константинопол. Знаейки, че не може да завладее византийската столица без силен флот, българският владетел се съюзява с арабите. Опитите му, за съжаление, не постигат успех. 

“Империята” на Симеон се простира върху площ от около 490 хил. кв.км. Но е много по-многобройна по население от държавата на хан Крум, защото обхваща земи в Одринска и Беломорска Тракия и Македония, в които съществуват огромен брой градове и села.

Симеон разширява границите си и достига до територии по Адриатическото крайбрежие - между реките Семени и Воюса (днешна Албания). В началото на 10-ти век цар Симеон прави опит да завладее Солун.

Няколко години по-късно превзема територии от днешна Гърция, където има излаз на Бяло море, но не и пристанище. Предполага се, че по негово  време България е с излаз на три морето за около 10 години.

Цар Иван Асен II (1218-1241)

България достига връхна точка в своята икономическа, териториална и културна мощ през Втората българска държава при цар Иван Асен II. Успехите си той дължи не толкова на силата на оръжието, колкото на изкуството на дипломацията и династичните сватби.

 Още в началото на своето управление Иван Асен II се жени за дъщерята на унгарския крал Ана Мария и получава като зестра Браничевската и Белградската област.

След смъртта на латинския император Роберт дьо Куртене, българският владетел сключва договор с латинците и сгодява дъщеря си за сина на император Балдуин II Фландърски.

Тъй като синът на латинския император е малолетен, българският цар поема настойничеството над него и с това на практика става управител на Константинопол и на Латинската империя. Самият Иван Асен II се жени четири пъти.

По време на своето управление той се съюзява с Латинската, Никейската, Епирската империи или с унгарското кралство според интересите на България към дадения момент. Влиза в уния с папата и в схизма с патриарха на Константинопол.

Омъжва всичките си дъщери за владетели. Така приобщава нови територии към българската държава. Бележи успехи и на бойното поле.

След битката при Клокотница през 1230 г., когато разгромява войската на император Теодор Комнин, България получава широк излаз на Бяло и Адриатическо море.  По време на неговото управление България се простира върху Одринска Тракия, Беломорската област (от Галиполския полуостров до Олимп), цяла Македония и Албания.

На запад достига днешния град Вуковар. Страната се простира върху площ от около 500-510 хил. кв.км. По територия страната е по-малко от Крумова България, но с много по-многобройно население и от тази на Симеон.

Ако се вземат предвид и васалните области - Халкидическия полуостров и Епир, това е най-голямото териториално разширение на България. Иван Асен II е първият български владетел, който сече златни, сребърни и медни монети.

Строи корабостроителница при устието на река Камчия и с 25 кораба участва при обсадата на Константинопол. Установява търговски връзки с Венеция, Генуа и Дубровник.

По негово време България достига до три морета за около 11 години. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук