Ужас! Ето какви рискове за здравето крие смяната на часовото време
Проучванията по света показват, че с над 50% нарастват инфарктите, инсултите, както и трудовите злополуки на работното място след смяната
В 4 часа тази нощ отново се връщаме към зимното часово време. За целта трябва да преместим стрелките с час назад. Така ще можем да спим един час повече, но за сметка на това ще се стъмва по-рано и денят ще намалява, пишат от Днес Бг.
Страната ни още не е взела окончателното решение – дали да останем на лятното часове време или да изберем астрономическото (зимното). Страните по света също не са стигнали до консенсус кога и дали изобщо да се спре със смяната на часа.
За последен път трябваше да въртим стрелките през март 2021 година или през октомври 2021 година в зависимост от това дали щяхме да останем на лятно часово време или на астрономическо часово време, тоест зимно часово време, пише „Монитор“.
През 2018 година Европейската комисия проведе онлайн допитване, в което се включиха 4,6 милиона участници. Повечето поискаха смяната на времето да бъде прекратена. Между държавите в ЕС обаче и до днес не е постигнат консенсус кое часово време да бъде въведено - лятното или зимното.
84% от европейците не желаят да превъртат стрелките два пъти в година, стана ясно от изследване през 2018 г. Някои държави от ЕС обаче предпочитат да запазят астрономическото часово време, което е зимното, докато други залагат на лятното.
У нас 51% от българите искат лятно часове време, докато за зимното своя глас дадоха 38%.
Тогавашният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обяви, че ще препоръча на страните членки на ЕС да не се сменя часовото време през пролетта и есента с един час,като се запази лятното време.
Предложението бе подкрепено от Европейския парламент, но то трябва да бъде прието и от еврочленките.
Няколко европейски държави вече са се отказали от смяната на времето. Исландия например за последно мести стрелките на часовника през 1968 година. За страните в арктическите региони смяната на времето всъщност няма особен смисъл, тъй като в пика на лятото и зимата трудно може да се говори за ден и нощ.
Беларус също не сменя времето от 2011 година, а Русия - от 2014 година.
Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. Във Великобритания обаче се прилага от 1908 г. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 година лятното часово време влиза в сила от 3,00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.
Какви рискове крие местенето на стрелките?
Непрестанното въртене на стрелките крие рискове. С 40% нарастват катастрофите в понеделника след смяна на часовото време, независимо дали се мести с час напред или назад, показва изследване в Германия.
У нас имаше катастрофа преди четири години, когато автобусът от София за Бургас беше влязъл в канавката, защото шофьорът беше заспал дни след смяната на времето. Това показва, че някои професии са много рискови по отношение на смяната на времето. Пилотите, автобусните и таксиметровите шофьори трябва да синхронизират биологичния си часовник с въртенето на стрелките.
Местенето на стрелките през шест месеца влияе на здравето на милиони българи.
Проучванията по света показват, че с над 50% нарастват инфарктите, инсултите, както и трудовите злополуки на работното място след смяната. При самата смяна се нарушава основният биологичен пейсмейкър или така нареченият циркаден ритъм на организма. В най-рисковата група влизат хората с ендокринни и сърдечносъдови заболявания, защото при тях обикновено терапията е постоянна, а лекарства се приемат по три пъти на ден.
Лекарите съветват хората, които имат диабет, да направят промяна в ежедневието си. Всеки ден от седмицата преди смяната на времето е добре да издърпат с по 10 минути приема на лекарствата си. Така, въпреки че часовникът е върнат с час назад, те няма да рискуват да си вземат лекарствата с час по-късно.
Въпреки че запазването на едно и също време през годината може да звучи като нещо добро, ново проучване установява, че това може да е лошо за здравето ви през зимните месеци. Хосе Мария Мартин-Олала от университета в Севиля открива, че през зимата отмяната на лятното часово време би довела до повече човешка дейност в ранните сутрешни часове, преди да изгрее слънцето.
Все пак авторът на изследването отбелязва, че това може да бъде вредно от физиологична гледна точка. Един от проблемите е, че разчитате повече на изкуствена светлина, докато се събуждате. Предишни проучвания са изследвали влиянието на съня и последиците от лятното часово време в дните и дори седмиците след смяна на часовника.
Изследователите са открили, че практиката на „изкачване напред” нарушава циклите на съня за поне една седмица - особено сред "нощните сови". Броят на автомобилните катастрофи исторически нараства драстично, след като хората сменят часовника си.