В това село отглеждат най-лютата чушка в България, и в Китай знаят за нея СНИМКА

Създаването на този сор в семейната ферма отнема 8 години, името е Български дух

Варненското село Страшимирово е люлка на нов вид българска люта чушка, която всъщност е най-лютата чушка у нас. Сортът е създаден от таткото на Славена Родинова, който 30 години се занимава със земеделие, а дъщеря му мечтае да прослави името на България по света. 

Докато се опитвах да покоря света в града, се оказа, че това може да се случва в семейната ни люта ферма. Ние създаваме авторски и изцяло натурални продукти, разказва пред Нова тв Славена. 

Бях в София, учих, пях. Като деца вместо на плаж, прекарвах летата в градината на мама и тати. Научих се на труд. А по време на пандемията се върнах на село във фермата, разказва тя. 

При нас се прави целия процес на производството. Още от семенцето, което се засява през зимата, до крайния продукт, обяснява младата жена. 

Лютите чушки се превръщат в хоби на баща ми през 2010 година. Ходихме в Германия, за да видим там какво правят от люти чушки. Така започва да се ражда идеята.

Всичко сме си направили сами, без помощ от държавата или пък по проекти. Каквото изкарваме, го влагаме обратно. Вече имаме хора, които ни помагат, разказва Славена. 

Интересното е, че продаваме в Полша, дори и в Китай. Това показва, че нашите продукти имат потенциал за световните пазари, коментира тя. 

Когато татко се захвана с чушките, ние със сестра ми изобщо не ядяхме люто, но с времето се свиква. Важно е да се каже, че лютото помага срещу рака. Така че имаме подходящи продукти както и за любителите на лютото, така и за хора, които са с чувстветелен стомах или за деца, коментира тя. 

В нашите оранжерии се отглеждат почти 70 сорта люти чушки. В началото започнахме с 300 сорта, но през годините отсяхме само тези, които са любими и на нас, и на хората. С мама се шегуваме, че сме единствените български жени, които са виждали огромен брой мъжки сълзи заради лютите чушки, коментира момичето. 

Създаването на лютата чушка в семейната ферма отнема 8 години. След това 2 години е била изследвана, а едва миналата година новият сорт получава сертификат. Новият сорт, наречен "Български дух" още по-лют от досега съществуващите видове.