Варненски зевзек и съседите му на нож заради паркомясто ВИДЕО
26 души се подаписали в жалба срещу Росен Марков, който си осигурил служебен абонамент, въпреки че има гараж
Имаш гараж, ползваш го за всичко друго, но не и да паркираш автомобила си в него, и затова намираш алтернативно решение – сключваш договор с ОП „Общински паркинги и синя зона“ за паркомясто в режим „служебен абонамент“ и си решаваш проблема. Възможно ли е?
Оказва се, че напълно. Или поне при конкретния случай във Варна, където небезизвестният зевзек Росен Марков, прочул се с ексцентричните си протестни акции и пърформанси през годините, е направил точно това.
Казусът, за който варненката Ваня Славова сигнализира медията ни, е интересна илюстрация на наболелия проблем с паркирането и създава въпросителни около стриктното изпълнение на самата процедура по отдаване на абонаментни паркоместа от страна на общинското предприятие.
На 11 март тази година охранителна камера на къщата на Славова на ул. „Антон Неделчев“ 25 във Варна запечатва разговор между Росен Марков и служител на „Общински паркинги и синя зона“.
На кадрите се вижда как служителят чинно изчаква на улицата Марков да слезе от дома си, после се чува как двамата си говорят свойски, а по едно време Марков подава на служителя голям плик, като събеседникът му казва: „Ама жена ми ще ме набие вече…“.
Разменят си още няколко приказки, служителят дава някои наставления на Марков, после се качва в автомобила си и потегля.
Само четири дни по-късно на улицата срещу гаража на Росен Марков е поставен знак за „служебен абонамент“. А Марков - тупнал и две автомобилни гуми на паркомястото, за да се знае, че това вече е „заета територия“.
Към момента ул. „Антон Неделчев“, която се намира в широкия център на Варна и по-конкретно – в района на т. нар. Колхозен пазар, не попада в зона, но дни преди срещата на Марков и служителя на общинското предприятие е положена вертикална маркировка за зелена зона, обясни пред наш репортер Славова.
Тя и други живеещи на улицата възроптали срещу факта, че съседът им има гараж, но въпреки това сключил договор за абонамент служебно паркиране.
26 души се подписали под жалба, която входирали на 22 март в деловодството на „Общински паркинги и синя зона“, ведно с искане да им бъде отговорено на какво основание е поставен на улицата въпросният знак за служебно паркиране.
„След десетина дни получихме отговор, който не ни удовлетвори, защото липсваше обяснение какво е основанието. Наложи се да звъня до общинското дружество, за да разбера какви са изискванията.
Служител на „Общински паркинги и синя зона“ ми разясни цялата процедура – че трябва да са нежилищни, търговски площи или ателие, както и какви документи са нужни. И освен това беше категоричен, че не може да се сключи договор за абонамент служебно паркиране, ако обектът е със статут на гараж.
Успях да направя своя проверка в кадастъра и видях, че въпросният терен на Росен Марков е със статут на гараж, което на практика прави неоснователно и неправомерно поставянето на знака за служебно паркиране“, разказва Ваня Славова.
Няколко дни по-късно успяла да си уговори среща с управителя на „Общински паркинги и гаражи и синя зона“ инж. Младен Иванов, на която повдигнала въпроса отново и му предоставила записа от охранителната камера.
„Той се засмя и каза, че в плика, който е дал Росен Марков на служителя, имало стикер „зла жена“, както и че самият той е подписал готовия договор, без да е разглеждал документите. Но основанието за сключването на договора било, че Марков бил предоставил договор за сключен наем за ползване на ателие, в което си складирал разни неща“, обяснява Славова.
Според нормативната база на „Общински паркинги и синя зона“ сред документите, които трябва да предоставиш за сключване на договор за абонамент, трябва да има и нотариален акт на обекта или, ако си наемател – договор за наем.
И тук е несъвършенството в наредбата, което отваря вратичка. Както в случая – Росен Марков сключил договор между себе си като физическо лице и свое търговско дружество като юридическо - за ползване на ателие.
„Да, но към момента на сключването на този договор обектът е със статут на гараж. Точно за това Росен Марков не е предоставил копие от нотариалния акт, за да може да представи обекта като ателие, което на практика води до съмнение за въвеждане в заблуждение“, казва още Славова.
Репортер на БЛИЦ също разговаря със служител на общинското предприятие, за да разбере какви са условията и изискванията за сключване на договор за служебен абонамент и дали това може да се случи, при положение че обектът е със статут на гараж.
Отговорът беше, че по всяка вероятност ще бъде отказано, както и това, че принципно обследват на място обекта, а всеки, който подава документи за сключване на договор, подписва декларация по чл. 313 от НК, че търпи наказателна отговорност за невярно посочени данни.
„Друг е въпросът, че според ЗУТ входът на ателието трябва да е отделно от жилищния вход, с отделен достъп, а в случая с Росен Марков не е така. Всички съседи на улицата знаем, че той не ползва обекта нито за ателие, нито за гараж. Но просто на място никой не е обследвал каква всъщност е реалната ситуация“, казва още Славова.
Тя посочи и чл. 19, т. 5 и т. 8 от Наредбата, които забраняват поставянето на каквито и да било предмети върху платното за движение.
„Марков постоянно поставя гуми и галони с вода. Отделно, ако някой от съседите паркира на мястото, вика „паяк“.
Вече няколко съседи плащат глоби на наказателния паркинг, при положение че Росен Марков изобщо не следва да ползва абонамент за служебно паркиране“, категорична е Ваня Славова.
Наш репортер се свърза с директора на „Общински паркинги и синя зона“ инж. Младен Иванов, който обясни, че е запознат с възникналия казус и ще отговори на въпросите на БЛИЦ, свързани с него, когато бъдат зададени писмено по съответния ред.
Орлин Филиповски, БЛИЦ