Вече не е лесно да си веган! Едва ли сте очаквали в тези продукти да има животинска следа
Всеизвестен факт е че веганите са пълни вегетарианци, които не използват пряко или косвено животински продукти. През последното десетилетие броят им във Великобритания се увеличи от 150 000 души на 540 000, а близо половината от тях са млади хора на възраст между 16 и 34 години.
Част от ежедневието на веганите е да ползват веган козметика. Това е козметика, включваща всички козметични продукти, които не съдържат съставки от животински произход и не са тествани върху животни в нито един етап от производството (като отделни съставки или като краен продукт).
През юни френската козметична марка Nars обяви, че ще трябва да тества продуктите си върху животни, за да може да продава стоката си в Китай, където това се изисква от закона (тестването на козметика на животни е забранено в Европейския Съюз). Множество активисти, начело с веганите, решиха да изразят негативното си мнение спрямо решението на компанията и издадоха петиция, която събра близо 250 000 подписа.
„Не е нужно да си веган, за да си отвратен от тази ужасна практика, жертва на която стават милиони животни по света“, каза професионалният гримьор Джъстин Дженкинс, която използва веган козметиката вече повече от седем години.
Може би ще бъдете неприятно изненадани от следните пет съставки, които често се използват за направата на различни козметични продукти.
1. Стрити бръмбари в червилата и сенките за очи
Бръмбарите кохинил са малки насекоми, които се хранят с червените плодчета на кактусите в Централна и Южна Америка. Поради тази причина, когато се стрият, от тях се получава естествено червено багрило, още познато като кохинил или Е 120. От 70 000 бръмбара се получава едва половин килограм оцветител.
Кохинилът се използва от векове, като често се добавя към формулите на червила, сенки за очи, сладоледи, бонбони и кисело мляко. Наскоро Starbucks призна, че слага кохеинова боя в някои от своите напитки, което предизвика огромно недоволство от страна на веганите.
2. Рибени люспи в лака за нокти
Някога замисляли ли сте се на какво се дължи невероятният перлен ефект в лака за нокти, сенките за очи или шампоаните. Отговорната съставка е гуанинът, кристален материал, извлечен от рибените люспи.
3. Рога и копита в шампоаните
Със сигурност сте забелязали как повечето марки козметика за коса никога не пропускат да споменат голямото количество кератин в продуктите си, който ще подсили косата ви. В действителност, кератинът се извлича от рогата, копитата и козината на различни животни.
4. Амбра от кашалот в парфюмите
Амбрата е сиво вещество, образуващо се в червата на кашалотите. Използва се в територията на парфюмерията като фиксатор на есенции. За да се извлекът дори няколко капки от ценното вещество обаче се убиват няколко кита. Срещат се малки плаващи късове амбра по бреговете на Индийския и Тихия океан, както и по бреговете на Бразилия, Мадагаскар, Африка, Индия, Китай, Япония и Молукските острови.
5.Мазнина от говеда във фон дьо тена
Лойта е често срещана съставка в много козметични продукти като сенките за очи, червилото и фон дьо тена. Това, което някои хора не знаят, особено тийнейджърите е, че лойта е обработена мазнина от говеда, овце или други животни.
Източник: факти.бг