Велик роден критик за протеста пред Народния театър: Пореден опит за провокация!
Подобни протести са свалили тази пиеса 20-те години на миналия век във Виена, когато български студенти са протестирали именно по тази причина, припомни Гранитски
Това не е от най-силните пиеси на Бърнард Шоу, тя има доста скромни художествени качества. Но за нас българите е по-важмо, че тя си позволява една гавра с национални светини, затова гневът и възмущението са обясними на част от публиката.
Това заяви в ефира на БНТ критикът Иван Гранитски, коментирайки постановката на Джон Малкович и протеста срещу нея.
"Подобни протести са свалили тази пиеса 20-те години на миналия век във Виена, когато български студенти са протестирали именно по тази причина", припомни критикът.
"Нека да видим, че тази пиеса се поставя точно на Архангелов ден, на Архангелова Задушница, около годишнината на славните боеве край Сливница. тя се поставя в Народния театър, който носи името на Иван Вазов, който има стихотворението "Новото гробище над Сливница" , в което казва: "Но що паднахте тук деца бурливи? За трон ли златен, за някой ли кумир?"", каза още Гранитски.
Според него не случайно се поставя тази пиеса, това е брънка от веригата опити да се оскверни българските чест и достойнство.
Това са опити, които определени хора много желаят да натрапят на българското общество, за да видят до каква степен неговото чувство за чест, достойнство, самосъхранението е приспано. Знаете преди години имаше опи да се отрече клането в Батак", каза още той.
Това са поредица от опити, които засягат българските достойнство и чест, категоричен е Гранитски.
Говорейки, дали вчерашният протест е бил най-подходящата форма за изразяване на недоволство срещу пиесата, Гранитски каза:
"Имаше текст на Нешка Робева, много умен , уравновесен. Има и други реакции на умни хора, притеснени от пълзящия нихилизъм. според мен провокацията е извършена от директора на театъра. Видяхте как той се хилеше, това може да е предизвикало гнева на тълпата.
Не съм бил там, не одобрявам насилието. Словото е достатъчно силно оръжие. Но в случая и актьорите, които се опитват да кажат, че нямало обидни слова в пиесата, не са прави. Да не четат пиесата както дявола евангелието. Да видят директните гаври и обиди вътре".
Имало ли е политически контекст
Ще бъде жалко, ако има политически контекст. Това трябва да се анализира. Трябва да се отделят двете неща, не трябва да има политизиране, каза Гранитски.
Съгласете се, че актьорите не са безпаметни изпълнители на текст. Те също са творци и трябва да мислят.
Пиесата е била поставяна и в миналото в България. На този факт критикът отвърна, че трябва да се провери контекста, при който тя е била поставяна. Според Гранитски има много по-добри пиеси на Бърнард Шоу, които българинът заслужава да види.
Директорът на Народния театър не вижда къде е проблема в пиесата
Не виждам проблем в пиесата. Имаше натиск да бъде цензурирана преди да бъде реализиран спектакълът, това е недопустимо, това не беше мирен протест. Излязох с любов при протестиращите, призовах ги да позволят този спектакъл да бъде гледан и да се даде оценка. Можем да съдим за провокация в спектакъла, когато сме го гледали, заяви Васил Василев.
По думите му текстът защитава достойнството на Българската армия.
"Не я унижава по никакъв начин. Нека да не говорим празни думи, нещата се изваждат от един контекст. Хващаме се за думата, а не гледаме голямото, как се развива действието", допълни Васил Василев.
Написахме писмо до МВР след като рекламен материал пред театъра беше осквернен, имахме притеснения, бяха залепени провокации, каза още Васил Василев.