Виктор Касъмов: Който иска да живее дълго и щастливо - нека пее и слуша български фолклор

Радвам се, че младите хора все повече се обръщат към нашата народна музика

Виктор Касъмов е роден на 5 декември 1960 г. в Кюстендил. През 1994 г. заедно с брат си Ненчо Касъмов създават музикална компания “Ара аудио-видео”, която през годините продуцира и менажира едни от най-големите имена в българската фолклорна и поп-фолк музика, като: Володя Стоянов, Николина Чакърдъкова, Румяна Попова, Гуна Иванова, Кати, Алисия, Тони Стораро и много други.

Виктор Касъмов управлява “Мюзик Медия Клъстер”, в която освен двете музикални компании “Ара мюзик” и “Диапазон рекърдс”, влизат и 4 национални музикални телевизии, всяка специализирана в излъчване на различен стил музика: Фен Фолк ТВ (за фолклор), BG Music Channel (за българска музика), Balkanika Music Television (за балканска модерна музика) и Фен ТВ (за микс от поп-фолк, балканска, фолклор и поп). През годините управляваните от него фирми организират многобройни мащабни събития, като Балкански музикални награди, Турне на Фен ТВ, BG Music Festival, концерти из цялата страна, а от 2016 г. организират и престижния форум “Пирин Фолк“ - Сандански. Миналата година Фен Фолк ТВ създаде Национален фестивал за народно творчество “Фолклорна магия“ - Банско, който това лято ще проведе своето второ издание. Виктор Касъмов е негов директор.

- Г-н Касъмов, кои са повече сред публиката на вашите събития и сред зрителите на вашите телевизии - хората над 55 или по-младите? 
- За моя радост, младите хора все повече се обръщат към изконно българското в лицето на нашата народна музика. Независимо че като всички млади хора се увличат, естествено, и по модерните стилове и изпълнители, забелязвам и трайно влечение към фолклора ни. Затова с радост мога да кажа, че зрителите на Фен Фолк ТВ са както над 55, така и под 55. 

- Мислите ли, че фолклорът допринася за дълголетието - на тези, които го изпълняват, и тези, които го слушат?
- Отговорът е категоричен и еднозначен - да! Затова, който иска да живее дълго и щастливо - нека изпълнява, танцува и слуша български фолклор! 

- Има една поговорка - който пее, зло не мисли. Важи ли тя за изпълнителите на българския фолклор? 
- (Смее се.) Тази поговорка всеки я знае, тя е народна мъдрост, така че съм убеден, че е вярна.

- Вече десетилетия сте водеща фигура в музикалния бизнес в България. Открихте ли формулата за успешен бизнес в сферата на музиката в България? 
- Неотдавна се върнах назад във времето и установих, че вече 34 г. съм в музикалния бизнес у нас. В началото стартирах като професионален DJ, преминавайки през звукозапис на касети тогава, през дистрибуция, менажиране, продуциране на артисти... Един дълъг и не лесен път. Колкото до формулата, то тя е любов и желание да се занимаваш с това. Другото е търпение и постоянна работа. Така поне, ако не друго, то духовно се чувстваш щастлив и удовлетворен от работата в музикалната сфера в България.

- Благодарение на вас е изгряла не една голяма звезда в различните жанрове на музикалния небосклон. Това със сигурност е една по-различна дарба.
- Не е лесно в малка страна като нашата - като територия и покупателна способност, и с хора, които малко отделят за култура, да се прави музикален бизнес. Формулата е да се намери талантлив изпълнител, който да е безусловно убеден, че работата в екип и доверието в него са на първо място. А после следват трудолюбие и постоянство. Това е дълъг период. Особено тези артисти, за които това е начин на препитаване, трябва да имат големи, железни нерви. Смятам, че определено съм щастлив човек, след като животът и ситуацията са ме накарали да работя с различен тип популярни изпълнители от различни жанрове.


Миналата година на фестивала “Фолклорна магия” беше представен ритуалът годеж, а тази е време да дойдат комитите.

- Създател сте на музикална телевизия Фолклор ТВ, а преди 6 години стартирахте друга национална музикална телевизия - Фен Фолк ТВ, която излъчва 24 часа фолклор. Това решение не беше ли твърде смело и рисковано? 
- Преди много години с моя брат Ненчо Касъмов бяхме твърдо убедени, че в телевизионния ефир има място за национална фолклорна телевизия. И създадохме първата такава медия, като поканихме едно безспорно голямо име - Николина Чакърдъкова, да сподели нашите виждания. Тя стана лице на самата телевизия. След години пътищата и представите ни за развитие на медията се разделиха по най-нормалния и добронамерен начин и ние предоставихме на фондацията на Николина Чакърдъкова Фолклор ТВ. Бяхме убедени, че имаме какво още да даваме и сме така дълбоко свързани с фолклора, че може да създадем нов проект, който да започнем отначало и той да бъде успешен. Не беше лесно, разбира се, но на 1 юни 2013 г. се появи Фен Фолк ТВ, която е с национално значение. А това беше и първата ни цел. 

- Миналата година създадохте Национален фестивал за народно творчество “Фолклорна магия”, който се провежда в Банско. На прага сме на второто му издание. С какво то ще е по-различно? 
- Това също е наша дългогодишна идея - да създадем и реализираме национален фестивал за народно творчество. Търсехме подходяща локация и неслучайно се спряхме на Банско - град с уникална природа и традиции. Нашето предложение се прие радушно от неговия кмет г-н Георги Икономов и така осъществихме проекта, при това на едно нетрадиционно място - Градския парк. Първата година имахме над 1700 участници и отделно хиляди гости на града, които бяха част от събитието. Тази година “Фолклорна магия” - Банско ще се проведе на 12, 13 и 14 юли в Градския парк на няколко сцени. В него отново ще вземат участие хиляди самодейци от всички краища на България. Те ще се изявяват в четири категории: пеене, танци, свирене, демонстрация на обичаи и традиции. Обособили сме три възрастови категории, като едната от тях е нова. Любопитно е, че фестивалът е с конкурсен характер - в края на всеки ден се раздават награди на победителите в отделните категории и възрастови групи, определени от авторитетно жури. Това лято ще раздадем общо над 100 награди. 

- Разбрах, че дори ЮНЕСКО има интерес към този фестивал? 
- За наша радост, първото издание на фестивала беше забелязано от представителите на ЮНЕСКО в България и тазгодишният фестивал ще се проведе с партньорството на Регионален център София - ЮНЕСКО. Лично директорът му д-р Ирена Тодорова ще връчи специален плакет на един от участниците в категория “На мегдана“ за демонстрация на обичаи и традиции. Ще бъде направен и документален филм за фестивала, който ще се разпространи по всички канали на ЮНЕСКО. За нас това е признание, гордост и отговорност, че допринасяме за запазването и развитието на нашето фолклорно богатство като част от световното нематериално културно наследство. Миналата година пресъздадохме традиционен главеж, а тази година е време комитите да дойдат в Банско (смее се). Отделно ще повдигнем нивото на организацията и качеството на видеоматериалите, както и активността в социалните медии, където сме лидери.

- Мотото на фестивала е “Да съхраним заедно българщината”. Какво според вас е необходимо, за да се случи това? 
- На първо място трябва да съхраним самосъзнанието си на българи. Да носим гордо това име, защото ние като народ имаме толкова богата история, култура, традиции, обичаи и фолклор, че половината свят може да ни завижда на това. Толкова красота, достойнство и символика носи нашето минало във всичките си аспекти и в частност във фолклорното ни наследство, че ние сме длъжни да го съхраним, да го показваме и да го развием, за да го предадем на идните поколения. Длъжни сме да учим и да показваме на децата си нашето минало, за да могат и те да възпитат своите деца в изконните български ценности и така да вървим през вековете. Фолклорът ни е богатството, което ни е запазило като нация, което ни отличава от другите народи. Ние приемаме за мисията чрез нашата фолклорна телевизия, чрез многобройните събития, които организираме, да го направим достъпен и привлекателен за младите хора, да ги заинтригуваме.

Валентина ИВАНОВА
/вестник "Над 55"/