Внимание! Адвокати мамят с нова схема близките на пострадали при ПТП
Явяват се по погребения или още в моргите и притискат близките на жертвите да подписват договори с неизгодни клаузи
Адвокати търгуват с обезщетения на пострадали на пътя, а новата им схема е да бавят до последно предявяването на претенцията, за да печелят от лихви, оплакаха се застрахователи пред „Телеграф“.
Т.нар. преследвачи на линейки действат от години, разигравайки схеми, добре познати на Запад още отпреди повече от век. В страни като САЩ и Великобритания обаче такива практики са вече заклеймени като противоречащи на добрите нрави.
По неведоми пътища преследвачите на линейки успяват да се свържат с наследниците на жертви на катастрофи или с ранени при пътен инцидент. Докато хората са още в шок, те почват да ги обработват, че трябва да действат много бързо, защото изтичат сроковете да предявят претенции за получаване на застрахователно обезщетение.
Явяват се по погребения или още в моргите и притискат близките на жертвите да подписват договори с неизгодни клаузи. Не е ясно откъде черпят информация, но се предполага, че имат източници в самите болници и дори в погребалните агенции.
За нови катастрофи пък следят информационните сайтове или тематичните фейсбук групи, където новините за инциденти на пътя се разпространяват мълниеносно, още преди на мястото да е пристигнал КАТ.
„Хората трябва да имат едно наум, ако някой адвокат се появи на погребението, в моргата или още на пътя и започне да обяснява, че всичко е спешно, трябва веднага да се действа, че изтичат срокове.
Нека всички пострадали и техните близки знаят, че сроковете за предявяване на претенциите са 5-годишни. И нищо спешно не се случва“, коментира Владимир Тодоров, шеф на Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
Хората трябва да са внимателни и ако някой адвокат тръгне да им предлага пари, защото това е свързано с подписването на неизгодни договори. След това пострадалите или наследниците на жертвите няма да могат да си получат обезщетението в пълен размер.
В асоциацията има сигнали за договори с неизгодни клаузи, според които клиентът едва ли не се „жени“ за адвоката и по никакъв начин не може да се откаже от услугите му. Ако го направи, го грози 10 000 лева неустойка.
Цесии
Много разпространена практика е адвокати преследвачи на линейки да сключват договор за цесия с близките на жертва при пътен инцидент. По този начин те изкупуват на половин цена или дори по-евтино бъдещото обезщетение, което наследниците трябва да получат.
На клиента се дава определена сума, например 50 хиляди лева, което е значително под обезщетенията, които съдът обичайно присъжда за смърт на пътя, а именно между 120 и 150 хиляди лева. В тези случаи разликата си я прибира адвокатът. Хората обаче се подлъгват, защото взимат парите на ръка веднага, а не чакат делото да се точи с години.
Последният трик на адвокатите, изкупили вземането на наследниците, е да бавят с години предявяването на претенциите, като чакат до последно, малко преди изтичането на 5-годишния давностен срок.
В тези случаи те печелят солидно, защото застрахователят е длъжен да плати 10% лихва за забава за всяка просрочена година. Такава висока доходност не предлага нито един финансов инструмент, посочват застрахователи.
Закон
Схемата с договорите за цесия е на ръба на закона, а според много юристи е даже незаконна. Съдебната практика обаче е противоречива. Преди месец нашумя дело, при което върховни съдии от Върховния касационен съд отрязаха адвокат, изкупил обезщетение на майка за смъртта на детето й.
Защитникът платил на клиентката 55 000 лева, а присъденото обезщетение три години след това възлизало на 120 000 лева. Договорът бил сключен още докато делото е висящо и върховните съдии го обявяват за нищожен след обжалване на застрахователя.
Магистратите се позовават на Закона за задълженията и договорите и Закона за адвокатурата. Решението им гласи, че договорът за цесия и клиент за вземане, което е предмет на висящ процес, по който адвокатът осъществява процесуално представителство на цедента, е нищожен.
Точат и пари за злополука
Определени адвокати разиграват и измамни схеми с обезщетения по застраховки „Злополука“, жалват се застрахователи. Една от компаниите наскоро била ужилена от защитник, който сключвал пълномощни с родителите на деца от малцинствата.
Хлапетата били застраховани срещу солидна сума за злополука. В един момент едно след друго децата започнали да си чупят ръце и крака, а адвокатът да предявява претенции за обезщетения, показвайки изрядни болнични листове. От всяко хлапе защитникът успял да докопа по 2500 лева.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук