Внимание: Зловещи съобщения ще заливат телефоните ни при бедствия и катастрофи, но...

BG-ALERT изпраща съобщения от 600 символа на български и английски език, забранено е текстовете да са на жаргон или диалект

През телефона ни сигнализират при опасност от природни бедствия като наводнения, гръмотевични бури, поледици, както и при извънредни ситуации следствие на радиационни аварии или тежки катастрофи, според публикуваната за обсъждане в Портала за обществени консултации Наредба за системата BG-ALERT.

Съобщенията ще се изпращат единствено и само от компетентните държавни органи или институции и съдържат задължителни атрибути, като винаги ще пише коя е институцията, какво трябва да направим за своята безопасност, както и местоположението на извънредната ситуация, инцидент или опасно природно явление.

Компетентният орган, който предупреждава за риск за живота и здравето на хората, ще бъде изписан без съкращения, за да може да знаем институцията, разпространяваща информацията.

Според текстовете на Наредбата за BG-ALERT чрез съобщенията ще се разпространява и информация за изчезнали и обявени за издирване лица, за които в МВР има данни, че животът им е в опасност.

Системата BG-ALERT ще бъде използвана само при наличие на достоверна информация за предстоящо или възникнало бедствие или извънредна ситуация, а всички съобщения ще минават проверка преди разпространение от специално обучени служители на МВР, уточнява "Труд".

Изискванията за текстовете за предупреждение на населението е да са кратки - до 600 символа, на български и на английски език, без да се използват диалектни и жаргонни думи и/или изрази, технически термини и съкращения, пише в нормативните документи.

Освен конкретната опасност, текстът от BG-ALERT трябва да съдържа точни инструкции за към населението, заплахата към хората, при необходимост - линк за допълнителна информация и телефони за връзка.

Когато е възможно, в съобщенията ще пише и началото и края на времевия период на действие на опасността или извънредното събитие. Указанията в наредбата за BG-ALERT са, когато трябва да се изпратят няколко съобщения до населението, свързани с едно и също събитие, то текстовете им е необходимо да са последователни, логически свързани и да не съдържат противоречива информация.

GR-Alert действа повече от 3 години при южните ни съседи

Объркани пощенски кодове вдигат на крак хората в Гърция

Модернизация на системата за спешна помощ

В Гърция системата за оповестяване на гражданите работи успешно вече няколко години и разпраща съобщения с информация за непосредствена заплаха и инструкции за самозащита. Много българи, които пътуват за южната ни съседка също получават сигналите за тревога на телефоните си и дори се оплакват, че постоянно им се случва да ги предупреждават за нещо, особено при лошо време.

Всъщност в Гърция телефоните пищят от януари 2020 г., когато след модернизация на системата за спешна помощ, е въведена системата за предупреждение на граждани 112, която чрез текстово съобщение цели да предупреди и инструктира населението за извънредна ситуация.

Текстово съобщение може да получи всеки абонат, който се намира в определена област на страната и е включил в настройките на телефона си възможността да получава тези известия. GR-Alert информира за рискове като пожар, наводнение, буря, екстремни температури, свлачища и други опасни ситуации. Чрез тези съобщения се правят и евакуации, като се дават насоки за посоката, в която гражданите трябва да се евакуират.

И при съседите обаче стават грешки, които са свързани с човешкия фактор. Случва се жителите на населени места, които не са в опасност, да получават дадено съобщение по грешка, заради сбъркан пощенски код, например.

За какво ни информира BG ALERT

Бедствия, извънредни ситуации, издирвани лица

1. Природни бедствия

- Наводнение, пожар, свлачище, лавина, вулканична дейност

- Екстремни метеорологични явления като гръмотевична буря, градушка, обилен/интензивен валеж/снеговалеж, силен вятър, гъста мъгла, поледица.

2. Причинено от човека бедствие или извънредна ситуация 

- Авария, инцидент

- Тежко транспортно произшествие

- Терористичен акт, свързани с пожар, взрив и/или разпространение и замърсяване на околната среда с опасни токсични химически, биологически или радиоактивни вещества и субстанции.

3. Обявени за общодържавно издирване малолетни и непълнолетни лица, за които може да се предположи, че животът и/или здравето им са в опасност.

4. Обявени за общодържавно издирване лица, за които се предполага, че са изпаднали или могат да изпаднат в положение, поставящо в риск живота и/или здравето им.

Задължителните елементи на информацията

Винаги пише кой ни предупреждава и защо

Преди разпространение на съобщения за предупреждение на населението чрез системата BG-ALERT, същите се преглеждат за автентичност от специално обучени служители, определени със заповед на директора на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” - МВР. Съдържанието на съобщението от BG ALERT задължително включва следната информация: 

- Компетентния орган, разпространяващ съобщението.

- Опасността или събитието.

- Местоположението за заплахата.

- Заплахата или очаквано последствие.

- Препоръка за действие, при необходимост, времеви период и др.

В Нидерландия проверяват системата на всеки 6 месеца

NL-ALERT публикува на рекламни екрани и в метрото

Нидерландското правителство въведе NL-ALERT още през 2018 година. Пробите отново бяха направени с контролно съобщение до всички мобилни телефони, както и при нас с тестовете на BG-ALERT. Няколко тестови проби предшестваха официалното въвеждане на сигналната система, която замени традиционната въздушна тревога при бедствия и аварии.

Съобщенията на NL-ALERT вече се появяват и на дигитални рекламни екрани, както и на екрани с информация за пътуване във влакове, автобуси, трамваи и метро.

На всеки 6 месеца системата за съобщения се тества от властите, като следващата дата за проверка вече е известна - 3 юни 2024 година.

След 5 кошмарни минути българите знаят какво е BG-ALERT

Човешка грешка ни подлуди в Деня на народните будители

МВР тестват сирените на 1 април

След гафа на 1 ноември, тестовете на системата BG-ALERT станаха ежедневие и хората не се паникьосваха от странния вой на телефоните им.

Само пет минути - от 18,55 да 19 ч, на 1 ноември - Деня на народните будители, бяха достатъчни, за да научат почти всички в България какво е системата BG-ALERT. Това се случи съвсем неочаквано в тихата есенна вечер, когато без никакво предупреждение към стотици хиляди телефони бе изпратен сигнал за тревога.

Апаратите започнаха “да вият” с непознати до момента звуци, а на малките екранчета на някои от тях се изписваше “Сигнал от президента”. Разбира се, по-надолу можеше да се прочете съобщението “тест - тест”, но то не успяваше да заличи ефекта от внезапното държавно нападение към частните средства за комуникация.

Така още в насипно състояние BG-ALERT заля с фолклор социалните мрежи. Според психолозите смехът е бил съвсем естествена реакция на първоначално внушения страх. “Ще помоля да ме известявате само писмено и на хартия!”, написа потребител във фейсбук.

Адвокат попита: “Защо държавата има достъп до телефона ми? Без писмено разрешение от съда...” “Пази, Боже, наистина да не се наложи известяване, защото аз вече на тия не им вярвам за нищо!!!”, заяви изнервена дама. “Дайте ми оферта за каква сума през BG-ALERT мога да поздравя всички българи с рождения ден на Глория”, помоли любител на поп фолка.

Всъщност BG-ALERT повтори една отколешна чиновническа глупост на МВР да тества сирените за въздушна тревога на 1 април. Добре де, г-да служители на МВР, защо не ги тествате на 31 март или на 2 април, а сте избрали точно Деня на лъжата, за да може всеки драскач да се упражнява върху приказката за Лъжливото овчарче?, питат от години експерти.

Но изглежда, че най-големите дефицити във вътрешното министерство са на чувството за хумор. Е как тогава да преживяваме бедствия и аварии? Да не искате да се самоубиваме заради сериозността на ситуацията? 

Шефът на пожарната главен комисар Александър Джартов: При опасност съобщенията ще казват каква е тя

Идеята е BG-ALERT да допълва системата от сирени

Смисълът е повече хора, които се намират в опасна зона, да бъдат уведомени, каза главен комисар Александър Джартов.

BG-ALERT е нова система, допълваща възможностите на съществуващата Национална система за ранно предупреждение и оповестяване - познатите на всички ни сирени. Това обясни шефът на Главна Дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” главен комисар Александър Джартов, когато представи основните елементи и възможностите на проекта BG-ALERT.

“Идеята зад въвеждането на системата е да се повиши процента на оповестяване, тъй като към момента не съществува технологично решение, което да оповести 100% от населението. Смисълът е да може хора, които се намират в опасна зона или има потенциална опасност за тях, да бъдат уведомени, защото това може да спаси техния живот”, подчерта главен комисар Джартов.

По думите му очакванията са системата да бъде въведена в експлоатация у нас в началото на 2024 г., след като се приеме наредбата, която да регламентира съответните правила и процедури, по които тя да се използва.

“Предупреждението, което се явява последна стъпка, не става напълно автоматизирано - решението дали да се осъществи или не, се взима на база на всички данни, които постъпват. Редът за ранно предупреждение на населението в страната ни е регламентиран със Закона за защита при бедствия - правомощията да задействат Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (сиренната система) и да използват BG-ALERT имат министрите, областните управители, кметовете на общини, кметовете на населени места и кметските наместници”, допълни директорът на пожарната.

Той обясни, че за разлика от тестовете в реална ситуация текстовете на съобщенията по телефоните ще показват нивото на опасност, в какво се изразява тя, ще съдържат също и линк за достъп до страницата www.bg-alert.bg, така че гражданите с едно цъкване да получат допълнителна информация.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук