Военен експерт каза трябва ли да върнем казармата в рамките на НАТО
България няма традиция за професионална армия, никой не знае колко точно военни ни трябват в сегашната реалност, смята о.з. доц. Станчо Станчев
Наборната армия е един отминал период от строителството на въоръжените сили за България, а и не само за България. Това каза военният историк полк. о.з. доц. Станчо Станчев, предава агенция Фокус.
По думите му винаги е имало привърженици на идеята, че наборната армия е необходима за страната ни, а и преди годините на Прехода армията се ползва с голям процент поддръжка от българите, тъй като почти всеки е имал роднина в редовете на Българската армия.
"Но гледайки в исторически план, ние нямаме традицията за професионална армия. Още след Ньойския договор, когато тя ни е наложена се оказва, че Българското министерство на войната тогава по онова време не в състояние да изпълни попълването даже на онази минимална численост от 20 000 души, която ни е разрешена".
По време на Варшавския договор числеността на армията се е определяла чисто математически, разказа още полк. доц. Станчо Станчев.
Блоковото противопоставяне предопределя враговете в лицето на южните ни съседи Гърция и Турция, и съюзниците – Румъния, като Югославия е трябвало да поддържа неутралитет в една сложна обстановка, която бива възникнала в тази част от Европа.
"И от тази гледна точка се изучаваха оперативните и тактически направления, които трябва да прегражда и да пък да настъпва по тях Българската армия.
На тази основа беше определена и числеността на Българската армия: колко дивизии и полкове трябва да имаме, за да може тази армия да изпълни конституционните си задължения", обясни той и добави, че в сегашните реалности е трудно да се каже каква армия е необходима, за да може да изпълни своите задължения.
Сега ние се позоваваме на чл. 5 от Вашингтонския договор на НАТО за колективната отбрана на членовете на Алианса.
Според военния историк бъдещето е в някаква форма на казарма, тип Национална гвардия, която на територията на България да организира дейностите, които биха защитили мирното население. Това според него е много важен въпрос, на който задължително трябва да се обърне внимание.
Идеята за военна подготовка за хората от държавната администрация и висшите държавни постове е доста стара и се прави на различни места по света.
Според полк. доц. Станчо Станчев осъществяването на идеята би помогнало за попълването на недостига на военен състав в нашата армия.
"Но трябва да сме наясно, че за да попълним армията с качествен състав, ние трябва да осигурим материалното благополучие на тези, които ще облекат униформите", категоричен е той.