Върнахме се в соца! 1/3 от общините в България са вече на режим на тока
Кметовете по населени места ще определят сами в кои часови диапазони няма да има ток и по кои улици
В над 90 от общините в България се въвежда режим на тока. Причините са високите сметки, непосилни за местните общини, предава NOVA. Ръстът е троен. Затова в общини, където сметките са над три пъти и са в невъзможност да ги платат, загасват уличното осветление или съкращават служители в администрацията.
Много от кметовете се притесняват, че по този начин се създават предпоставки за битова престъпност. "Досега беше намалена до минимум, но сега очакваме ръст на кражбите и престъпността", подчертават кметове на малки градове.
Кметовете по населени места ще определят сами в кои часови диапазони няма да има ток и по кои улици. Всички се обединени около това сутрин от 5:30 до 7:00 часа и вечерта от 18:30 до 23:00 часа да има улично осветление.
Училищата и детските градини няма как да бъдат оставени без ток, но ще трябва да обмислят потреблението си на ток. Режимът ще бъде въведен тази седмица.
След рекордната сметка за ток на Рилския манастир, такава получи и Бачковският манастир.
В манастира, който е вторият по големина у нас, има монтирани над 50 осветителни тела. Но след последната сметка за ток, която е в размер на над 30 500 лева, освен осветлението спира и отоплението с цел икономии. Като обект от национално значение нощно време той трябва да е осветен. В светата обител има 8 монаси и работят 25 служители.
Целият манастир се отоплява изцяло на ток. Последната сметка е три пъти по-висока. Това принуди светата обител да въведе режим. Отоплението и осветлението в хотелската част са напълно изключени. Гости не се приемат. В канцелариите отополението работи на половина, а в основната църква климатиците се пускат за няколко часа сутрин и вечер.
“Отопляват се монашеските килии, които са 10 на брой. Само от продажба на свещи и на икони няма как да посрещнем тези големи сметки за ток. Тук трябва да се намеси държавата и нейната помощ в момента е много важна за манастира”, каза секретарят на манастира Васил Апостолов.
Икономии се правят и в кухнята на светата обител.
"Готвим на газова печка с цел икономии. Бойлерът се включва по един-два часа на ден, колкото да има вода за миене на чиниите”, разказва готвачката Даниела Янева.
В манастира са убедени, че ако токът стане битов, сметките ще паднат наполовина.