Всичко, което трябва да знаете за Преброяване 2021
Онлайн можете да се регистрирате с лична карта и валиден имейл, на запад така са се преброили между 70 и 80% от гражданите
За статистиката, която ще бъде извадена след края на преброяването през 2021 г. в България, няма значение дали човек или семейство живее на постоянния си адрес или на настоящия такъв, пише Флагман.
Важно е гражданинът или домакинството да се преброи от мястото, от което живее понастоящем. Това каза директорът на ТСБ-Югоизток Калина Казанджиева, която днес с областния управител на Област Бургас проф.
Мария Нейкова изнесе важни подробности за това какъв е процесът на преброяването.
За по-малко от 12 часа от обявяването на старта на кампанията, която на този етап се провежда изцяло онлайн, в страната са се преброили малко над 14 000 човека. Системата към момента работи на по-нисък капацитет заради преминалата вече хакерска атака по-рано днес, която остави хиляди потребители без възможност да се регистрират в първите часове на задължителното мащабно статистическо проучване.
„Нужен е само валиден имейл и документ за самоличност – лична карта или паспорт. Информацията, която ще попълват гражданите, е структурирана на раздели.
Посочва се адрес, където се намира преброявания, типа на жилището и домакинствата, които живеят в него, площта, водоснабдеността, дали то има външна или вътрешна изолация, какви енергийни източници ползва и дали използва възобновяеми такива.
Това са съвсем нови въпроси, които обаче са нужни заради времето, в което живеем“, каза директорът на ТСБ-Югоизток.
Важен въпрос, който вероятно хиляди си задават, също получи отговор. Ако в едно жилище живеят две домакинства – например младо семейство, което живее с родителите на единия от членовете му, се прави една регистрация, в която се посочва, че има две домакинства в жилището.
От там процедурата е праволинейна – попълват се данните и се издава уникален номер. Ако обаче някой иска да преброи онлайн възрастните си родители, които живеят на друго място, е нужно да се регистрира нов валиден имейл адрес, а те да предоставят на човека личните си документи, с които да се верифицира преброяването.
Относно въпросния уникален номер, който се издава след преброяването, той е с дължина 15 символа. Последния от тях посочва колко човека живеят в жилището. След като онлайн преброяването приключи на 17 септември, по домовете ще започнат да обикалят преброители.
„За Бургаска област към момента имаме обучени 2225 човека, които ще извършват тази дейност. Областта е най-голямата в България и за да премине гладко процесът тя е разделена както на участъци, така и на райони. Засега на всеки един преброител се падат 1.8 района.
Разчитаме на онлайн преброяването, защото то не само е по-лесно и по-удобно за гражданите, но ще улесни значително целия процес“, каза още Казанджиева. Тя подчерта, че в някои от западните европейски държави, където преброяването вече е преминало над 70-80% от всички са преминали през онлайн системите.
От 18 септември, когато преброителите ще започнат да посещават домовете от врата на врата, ще се верифицира и кодът, който са получили всички, преминали през онлайн системата за преброяване. Това се налага като превантивна мярка против допускане на грешки от страна на гражданите.
На тел. 02 907 8430 или на сайта census2021.bg пък можете да намерите допълнителна информация при възникнали въпроси.
Цялостният процес по преброяването в България и всички последващи анализи в рамките на 4-годишен период ще струват общо 38 млн.лв. Първи данни от процеса ще бъдат обявени до края на 2021 г., като впоследствие, поетапно, ще се обяви и цялостната разбивка на статистиката.
Събраната информация е конфиденциална и ще се използва в следващите 10 години, когато ще бъде следващото преброяване.