Възможно ли е частна фондация, без помощ от държавата, да превърне едно градче с 15 000 жители в пъп на културна Европа?

Отговорът е “Да, но в Швейцария”

Магдалена Гигова е дългогодишен журналист и неспасяем пътешественик. Написала е пет книги и е издала още шест в съавторство. В момента е водеща на предаването “Покана за пътуване” по програма “Христо Ботев” на БНР, което се излъчва всяка неделя от 18,30 часа. Също така е автор и водещ на предаването “Дромомания” по здравната телевизия Cоdе Hеаlth - всяка събота от 17 часа. Тя публикува пътеписите си в своя сайт www.drоmоmаniа.bg

От рубриката “Време за пътуване” на вестник “Над 55” ще научавате за интересни места по света и как да пътувате по-евтино и безопасно.

В Мартини единствената забележителност е фондация “Джанада”, но пък нейните дела водят всеки ден върволици от любознателни туристи. А знайно е, че който идва от съседните държави да съзерцава Ван Гог или да слуша Сесилия Бартоли и Пласидо Доминго, ще остави повече от цената на входния билет. Едрата и грубовата фигура на Леонард Джанада е нещо като жив тотем на Мартини.

Освен че е построил музей за изящни изкуства, той го е населил с личната си колекция от платна на Сезан и скулптури на Сезар. А с умението да ги дава под наем на подходящи музеи или да прави бартер с тях мосю Джанада непрекъснато изпълва своя с уникални експозиции на ротационен принцип. Когато бях в Мартини, “човекопотокът”, дошъл да види изложбата “Пикасо и циркът” с картини от “Метрополитън” и “Ермитажа”, не секваше.  Следващата щеше да е на Марк Шагал. 

Благодетелят на градчето е дал картбланш на училищата да водят децата в огромната галерия на фондация “Джанада” без пари по всяко време. Умиление предизвикват невръстни малчугани, легнали като жабета по корем на пода в залата, които с изплезени езичета попълват някакъв тест. Как можеш да заинтригуваш 6-годишно хлапе с Пикасо?!

Оказва се, че начин има. Защото освен отявлен кубист той бил прилежен дядо на цяла орда внучета. И за да ги забавлява, им изрязвал и оцветявал маски, водел ги на цирк, а после претворявал сцени от арената. А и поначало децата си падат по цирка и винаги ще се зарадват на нарисуван еквилибрист или Арлекин. 

В приземието на огромната сграда на фондация “Джанада” е и най-богатата експозиция на стари автомобили в Швейцария. Лична колекция познайте на кого. Точно 50 коли с екзотични имена и “рождени дати” между 1897 и 1939 г., вкл. и на напълно непознати за неспециалиста чисто швейцарски марки: Pic-Pic, Martini, Sigma, Turicum, Zedel, Stella... Най-атрактивният експонат е величественият Delaunay-Belleville, поръчан в екземпляр единствен от последния руски цар Николай II.

Но революцията дошла и той не само не си прибрал новата придобивка, ами дори не я платил. Истински бижута са антиките Bugatti Royal, Alfa-Romeo 1750СС и парният автомобил Stanley. Най-възрастен е един Benz от 1897 г. Шокиращото е, че всички автомобили са в идеално състояние и... в движение.

Разбира се, фондацията разполага със собствена работилница, където издирват автентични резервни части. Дори поправката на тапицериите е с телешка кожа от съответния период. Откъде ги намира 80-годишният майстор, само той си знае. Ние може да го гледаме на филмче как съживява поредната стара колкото него кола.

 

Огромният парк на фондация “Джанада” е населен със скулптури на Хенри Мур и Сезар, които обаче могат да се пипнат, яхнат и дори човек да полегне на изящно подстриганата трева в сянката им. А наоколо щъкат жизнерадостни и общителни патици и лебеди, които си изпросват по някой залък, преди да се гмурнат в езерото. Специална почит има и за “музейната” черно-бяла котка, която никой не знае къде точно в околните блокчета или къщи живее, но като по часовник се явява всяка сутрин в 9 за редовната си порция мляко. 

Отделна сграда е посветена на по-малко известното творчество на Леонардо да Винчи - с дървени макети в естествен ръст на “техничарските” му изобретения, изпреварили с векове времето си - самолет, танк, подвижен мост... И всеки може да докосне, да завърти перките, да седне в тях.

Магдалена Гигова