Възрастна жена се храни с ...лукчета и бъхти денонощно, за да помага на неизлечимо болния си син

Здравната каса отказва да отпусне средства за момчето

Възрастна жена събира пари за лечението на болния си син, защото здравната каса отказва да му отпусне безплатни лекарства. 65-годишната Руска Петрова работи на няколко места, а сутрин излиза пред НДК, за да събере допълнителни пари за скъпите лекарства на сина си.

За да спести средства, възрастната жена се храни с лукчета. Вижте какво разказа тя: "Пенсията на сина ми е 138 лева, а лекарствата му са близо 400 лева. Синът ми е болен от прогресивна системна склероза - много рядко заболяване. И затова го няма в системата на здравната каса. Преди струваше 47 лв., а сега е 259 лв. Лекуващият лекар изписва лекарството, но оттук нататък те не могат нищо повече да направят. На сина ми му трябват 120 хапчета на месеца, което е приблизително 300 лв. Отделно са другите лекарства", разказва Руска.

Синът на Руска е на 41 години и живее в Ихтиман. Дъщеря й е починала преди две години, нямат близки, нито роднини.

А тя е в София, за да работи. Няма пенсия, защото няма достатъчно трудов стаж. Затова гледа възрастна жена, пазарува, чисти апартаменти.

"Ние знаем, че болестта е нелечима, той няма да се оправи, но поне да остане в това състояние, в което е. Лекарството му помага и може да се грижи сам за себе си", казва възрастната жена.
Руска не използва градския транспорт, ходи пеша, защото не може да си позволи карта и се храни с лукчета. Казва, че това не е проблем за нея. И въпреки че работи почти денонощно, едва успява да събере нужните средства.

Оказа се, че проблемът с цената на лекарството се отнася само за територията на България, тъй като в съседна Гърция то отново може да бъде намерено за 47 лева.

Това разказа председателят на Националния алианс на хората с редки болести Владимир Томов: "Това лекарството е за болестта на Уилсън и за склеродермия. Обаче за болестта на Уилсън е безплатно. За едното заболяване Касата го покрива, а за другото не. Цената се е увеличила над 200 лева. Това е някаква нова регистрация на същото лекарство. В Гърция например може да се намери за 45 лв", каза Томов.

Вниманието, което държавата обръща на пациентите със склеродермия, е изключително малко, потвърдиха и пациентски организации. Ето какво обясни Боряна Ботева от "Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България".

"Реимбурсацията на медикаментите се променя на всеки 15 дни и е твърде възможно Касата да си има някакви начини за договаряне на отстъпки за тях. Възможно е просто нещо да се е случило с този медикамент, но би трябвало пациентите да ги наблюдава ревматолог, да постъпват в болница за лечение на тази склеродермия. Досега не е постъпил при нас сигнал за такава промяна. За тези болести няма някакво конкретно лекарство, а те се ползват и при лупус, и при другите заболявания от този тип. Но аз смятам, че не достатъчно се обръща внимание на хората с тази диагноза, защото тя е по-рядка и тежка. Касата готви постоянно такива мерки за намаляване на средствата, които пациенти плащат за медикаменти", каза Боряна Ботева.

От пациентските организации уточнияват, че терапията би била безплатна, но ако пациентът е дете.