Йордан Цонев eкслузивно: Предсрочните избори са неизбежни!
Йордан Цонев, заместник-председател на ПГ на ДПС, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“, заяви позиции по следните теми:
Стреми ли се ДПС към властта?
„Стремите ли се вече, ДПС, с летящ старт към властта, след тези каскади от разправии сред „Обединените патриоти” – Валери Симеонов подава оставка, днес пък Волен Сидеров иска Каракачанов да подава оставка?”, попита в началото на разговора водещата Илиана Беновска. Йордан Цонев отговори, че честният отговор на този въпрос е не, а причините са много. Той продължи, че преди месец и половина с колегите му от ДПС са провели семинар, на който е бил направен много подробен анализ, според който системите в страната не само, че са нереформирани, но изобщо функционират зле. И това, че има добри икономически показатели, се дължи преди всичко на факта, че нашата малка и отворена икономика поема от инерцията на икономическия растеж в ЕС, както и от напомпването на потреблението, което пък се дължи на факта, че около 2 милиона българи работят в чужбина и изпращат парите си у нас. Разбира се и на увеличените бюджетни разходи. Парите обаче, които се изливат в тези системи, са като в каца без дъно. „Нашата оценка беше много тревожна и затова ДПС не се стреми към властта, но се стреми към това всички, които участват в политическия живот, да разберат, че повече така не може, че този модел не може повече! Тук обаче не знам дали няма разминаване в понятието „модел”. Ние смятаме, че властта в България трябва да се коригира. В последните 10 години така се налага, поради много причини, политически, електорални ако щете – България върви без посока в тъмното, няма конкретна и ясна посока!”, категоричен бе народният представител. Според него до 2007 г. българското общество е имало две ясни цели – как да скъса с миналото и да изгради пазарните принципи и икономика и външнополитически как да стане член на двата най-важни съюза – ЕС и НАТО. На власт са идвали различни партии, с различни програми, но неизменно се е вървяло в тази посока. В момента това не е така, а ДПС иска да бъдем ориентирани в една посока – да продължим членството си в тези съюзи без залитаме към Евразия и други съюзи и програмата за икономически растеж да бъде така ориентирана, че всички правителства да я спазват.
Какво очаква ДПС от президента Радев?
„Вие казахте, че трябва да се смени модела, по този начин Вие цитирате практически и позицията на президента Радев, който президент, няма да се уморя да напомням, беше издигнат от инициативен комитет на БСП, но беше избран с гласовете на ДПС. Къде се събират вашите интереси с президента?”, попита водещата Илиана Беновска. Йордан Цонев отговори, че ДПС има една много важна политическа традиция, която спазва безпрекословно – ДПС никога не коментира действията на институциите, особено на президентската, защото президентската институция, според избирателите на ДПС, трябва да олицетворява единството на нацията. „А олицетворява ли в лицето на Радев единството на нацията и интересите на всички избиратели?”, попита водещата. Събеседникът й отговори: „Не си спомням този въпрос да ми го бяхте задавали за Плевнелиев!”. Беновска изтъкна, че точно тя в никакъв случай няма как да бъде обвинена, че е симпатизант на Плавнелиев. Народният представител продължи: „Това, че един президент има позиции по определени въпроси, не го прави представител на нито една от икономическите, политическите, етническите групи в България. Ние няма да коментираме действията на президента. Нашите избиратели очакват от него наистина да бъде обединител на нацията!”.
„Едно противоречие, г-н Цонев, с цялото ми уважение към Вас, казвате, че не коментирате институциите, президента особено, но охотно коментирате действията на управляващата коалиция ГЕРБ – „Обединени патриоти”, особено коментирате „Обединените патриоти” и от време на време повтаряте, че подкрепяте Бойко Борисов в някои от неговите решения, в друг случай меко оттегляте подкрепата си!”, изтъкна водещата Илиана Беновска. Йордан Цонев отговори, че по Конституция Народното събрание е призвано да упражнява контрол над изпълнителната власт, а президентът не принадлежи към тази изпълнителна власт. „Президентът също може да бъде оценен с процедура по импийчмънт!”, обясни водещата. Събеседникът й отговори, че това е единствената възможност, но подчерта, че има решение на Конституционния съд, когато са се опитвали да направят временни парламентарни анкетни комисии за действията на предишния президент, и то е, че Народното събрание не може да контролира президента. „Така че ДПС контролира „Патриотите, защото са във властта, ДПС контролира Министерски съвет, защото са във властта, а ние сме в парламента!”, категоричен бе той.
Оповестеният от Иво Христов отказ на президента да се срещне с премиера. Противопоставянето между президентската институция и изпълнителната власт.
„Какво конкретно се удави в ненамирането на златното сечение, ако мога да се изразя дипломатично, в отношенията между президента генерал Радев и министър-председателя Борисов? Днес излезе наяве една истина, която не знам защо трябваше да вербализира неговият началник-кабинет, като говорител на Радев, че всъщност президентът не бил поканил министър-председателя да разговарят за корупцията, икономическия растеж и чуждестранните инвестиции! Къде скърца колата?”, попита водещата Илиана Беновска. Йордан Цонев отговори, че когато е започнало това „скърцане” между изпълнителната власт и президентската институция от ДПС са предупредили с нарочна декларация, че цената на това противопоставяне между институциите, а вече и война, ще платят българските граждани. „От кога е война, откакто президентът нарече държавата „блато” или от днес, когато отказа среща с премиера Борисов?”, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й припомни, че е имало блокаж при назначаването на вътрешния министър. Тогава е имало грешка на изпълнителната власт и президентът е блокирал назначаването. „Искате да кажете, че изпълнителната власт е виновна за неразбирателството с президента ли?”, продължи водещата. Гостът й отговори, че от ДПС са лансирали тезата, че институциите трябва да си говорят и да работят и че институционалната криза, която е възникнала във връзка с назначаването на вътрешния министър, ще прерасне в политическа. „Г-жо Беновска, искате или не искате, оценката на ДПС, че от няколко седмици в страната има политическа криза и пак бяхме прави да кажем, че институционалната ще прерасне в политическа! Но нямаше кой да ни чуе, на „Дондуков” 1 и 2 не ни слушаха!”, категоричен бе народният представител.
„И понеже и аз имам историческа памет да Ви припомня, че първото изказване на президента, който дойде в Народното събрание след като бе избран за президент, не започна ли оттам блокажа, когато той каза – „внимавайте, остава ви още малко време!”? Второ, не продължи ли блокажа с това, че президентът не се яви нито един път по нито един тържествен и важен повод в Народното събрание? Трето, „любимият” на мен президент Плевнелиев, както и на Вас, подчертахте, но той се срещаше, формално, смислено или не, на определен интервал от време с парламентарно представените, пък и не само парламентарно представени партии. Докато Радев не само, че не практикува това, но днес неговият говорител Христов заяви, че среща с премиера на държавата не е уговаряна и засега не се предвижда. Не е ли тази блокиращата верига, която започна от първия ден на Народното събрание от страна на Радев?”, попита водещата Илиана Беновска. Йордан Цонев отговори, че водещата търси кой е започнал пръв, докато ДПС констатира, че това е вредно за държавата. „Ваше право, като журналист, е да търсите кой е започнал, мое право, като политик, е да Ви отговоря, че за нас е по-важно институциите да си говорят. За нас е по-важно, ако президентът го чухме да каже, че е готов да приеме премиера, ако чухме и ние чухме премиерът да каже, че приема тази среща. Изобщо не ме вълнува какво е казал някакъв секретар на президента! Интересуват ни институциите!”. „Искате ли да кажете, че трябва да запитаме президента този Христов дали говори от негово име?”, попита водещата. Събеседникът й отговори, че за ДПС е по-важно институциите да си говорят, защото, когато това не се случва, гражданите излизат на улицата и страдат.
„Нали сте шофьор? Колите се палят вече по различен начин – с ключ, с пръст, с дума, с отпечатък, но за да стартира един автомобил трябва да има инициатива от някого. За процеса на блокиране, за да стартира противопоставянето и блокажа, както Вие го нарекохте, между президента и министър-председателя някой трябва да врътне ключа?”, попита водещата Илиана Беновска. Йордан Цоневотговори: „Няма да верифицирам с отговор тази Ваша позиция, тя е Ваша! Позицията на ДПС е институциите да започват да си говорят, а не да стоят блокирани, защото това пречи на България!”. „Ще излезете ли за пореден път с нарочна декларация след тези събития, които изредих – Симеонов си подаде оставката, Волен Сидеров иска оставката на Каракачанов, това вече клати коалицията много силно, президентът Радев не е ясно, както казвате Вие и може би сте прав, дали ще се среща, или не с Борисов? Ще излезете ли по този повод, в този сегмент, ДПС, като националноотговорна партия с позиция?”, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че предстои да изготвят позиция във вторник и сряда по новата обстановка. Той обясни, че още вчера във фейсбук председателят на ДПС е написал, че оставката на Симеонов не решава нищо и е доста закъсняла. „Кои са новите реалности, които трябва да осветлите?”, продължи водещата. Гостът й отговори, че новите реалности са стари – груба политическа грешка на ГЕРБ в коалирането, от която губи страната.
Коалиционната формула и присъствието на националистите във властта.
„Но как контролирате „Патриотите”, как проконтролирахте Валери Симеонов например?”, попита водещата Илиана Беновска. Йордан Цонев отговори: „Като казахме още в началото, че този човек няма място във властта и ГЕРБ поемат голяма отговорност с включването на „националистите”, а не на „Патриотите”, защото патриотизмът, както неведнъж сме го казвали, както го е казвал и Левски, обединява, а не разделя хората по етноси и раси!”. Той цитира и изказване на Макрон по повод сто години от края на Първата световна война, което гласи: „Най-големият враг на патриотизма е национализмът”. Народният представител заяви, че в интервюто си при Антон Хекимян премиерът е нарекъл коалиционните си партньори „така наречените патриоти„ и той напълно споделя това определение. ДПС са предупредили ГЕРБ, че с включването във властта на „така наречените патриоти” поемат голяма отговорност, от която няма да могат да избягат. Сега ГЕРБ започват да плащат цената на тази политическа грешка.
„Ако се хванем за това определение, което аз също често използвам, без да съм член на ДПС, „така наречените патриоти”, позволявате ли си от днешна гледна точка да квалифицирате ГЕРБ и неговия лидер Борисов с квалификацията „така наречените управляващи” или „така наречените демократи”?”, попита водещата Илиана Беновска. Йордан Цонев отговори, че не си го позволява, защото ГЕРБ са управляващи, а Бойко Борисов е министър-председател. Що се отнася до грешката им, то всяка партия допуска грешки, от ДПС обаче са искали да ги предупредят, че тази грешка ще има цена, както за ГЕРБ, така и за България. Всяка една партия плаща грешките си на изборите, а за България това е изгубено ценно политическо време. Това губи и енергията на ГЕРБ, защото те са направили и полезни неща, но те са се удавили в тези скандали, в циничния и арогантен език и некомпетентността.
Ще има ли предсрочни избори?
„Искате ли предсрочни избори? Не ми казвайте, че искате правителство на малцинството, защото това сме го играли и вие бяхте там, в Народното събрание, с няколко правителства?”, попита водещата Илиана Беновска. Йордан Цонев попита дали според нея сегашното правителство е на мнозинството. Тя отговори, че формално това е така. Той й отвърна: „Щом е формално аз ще Ви кажа, че формално е и управлението!”. Помолен да обясни по-точно какво има предвид, народният представител отговори, че ако ГЕРБ искат да предприемат нещо реално, те в тази коалиция няма как да го направят. Той подчерта, че в Народното събрание много ясно се вижда колко трудно минават законопроектите на ГЕРБ. „Искате ли предсрочни избори?”, попита още веднъж водещата. Йордан Цонев отговори, че предсрочните избори са неизбежни, а кога точно ще решат хората. „Кои наричате „хората”, татуираните, които правят протести със скъпите джипове?”, попита водещата. Народният представител отговори, че не всички протестиращи са такива, а освен това самият той не е споменавал думата „протест”. Йордан Цоневзаяви, че ДПС подкрепят хората със справедливи искания и още веднъж подчерта, че когато една партия спечели изборите, тя трябва много внимателно да подбира партньорите си в управлението.
„Не ми казахте за предсрочните избори, кога хората, кои са тези хора, ще посочат датата?”, настоя водещата. Йордан Цонев още веднъж заяви, че предсрочните избори са неизбежни, но те няма да решат въпроса. „Понякога и разводът се отлага дълго, нищо, че е неизбежен!”, отбеляза водещата. Събеседникът й заяви, че ако страната не бъде поставена на релсите на съгласие по отношение на няколко приоритета, ако изборите повторят конфигурация, подобна на сегашната и няма яснота, че страната ни има 3 или 4 основни приоритета, по които трябва да вървят всички, да се направят дълбоки реформи в тези системи, в които сега само се наливат парите на хората, ще се получава същото. От 2010 няма правителство, което да е завършило мандата си, а правителствата се свалят чрез протести. Това ясно показва, че сегашният модел, в който се събират аритметични мнозинства, не работи.
„Искам да Ви попитам за същностните мнозинства, вие декларирахте неколкократно, че подкрепяте голяма част от програмата на ГЕРБ, защото съвпада с вашата и това е коректно. Но казвате да се поставят нещата на релсите, да излязат „Патриотите”, историческото време може би ще реши тази дилема, важният политически въпрос обаче е искате ли вие, ДПС, да сте другата релса, както казахте, Вашето сравнение, „релсите на управлението”, ГЕРБ да е едната, ДПС да е другата и ще се движи ли влакът стабилно?”, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори: „В тази конфигурация коалиционно, без ясна програма, без подкрепа за тази програма и извън парламента от хората, от гражданското общество, от медии, да има яснота как ще се реформират системите и как България ще търси догонване на жизнения стандарт, с какъв икономически растеж, с 3% инерционен от Европа или с 6%, защото сме решили да стъпим върху образованието!”. Водещата помоли своя събеседник да обясни по-просто. Той отговори, че електоратът на ДПС прекрасно го разбира и продължи, че когато не харчиш милиарди само за инфраструктура, а една част от тези пари отиват за дигитално образование, когато средното образование не бълва хора, които нямат квалификация, а висшето дава специалности, които бизнесът не иска, когато поощриш високите технологии – ето това иска България.
„Едно кратко изречение, ама наистина си го позволете, не се измъквайте, Вие сте политик с много личен опит, преживели сте целия преход активно в политиката, не Ви правя комплимент, кажете националноотговорно, пък и по някакъв начин приятелски на Борисов какво трябва да направи той, за да се излезе от тази патова ситуация в момента?”, попита в края на разговора водещата Илиана Беновска. Събеседникът и отговори, че не би си го позволил. „Защо, искате той сам да се бори, а вие да стоите отстрани и да гледате?”, попита водещата. Народният представител отговори: „Честно и приятелски, колегиално, когато съставяше кабинета му казахме – това е грешка, дадена е отговорността на ГЕРБ, състави кабинет по тази ваша програма, ще получите подкрепа не само от ДПС, но и от други и управлявайте с вота на избирателите! 95 депутата е страхотно доверие да имаш! Тогава не ни послуша! От този момент нататък съвети не!”, с което завърши своето участие в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ на 18-ти ноември 2018.