Зам.-главният прокурор обясни как детето е изработило смъртоносната бомба
Трябва да уточня нещо категорично - имаме пълно съдействие на семейството, каза прокурорът на извънреден брифинг
"Ние ги наричаме бойци, но правилния термин е терористи. Това са хора, които са доста добре подготвени с дейността, с която се занимават. Това не е мое откритие, а е практика. Това дете е било обект на многомесечна, може би годишна, обработка от професионалист в тази насока. Няма да стигам в подробности как сее запознал в интернет. Влязъл е в един от чатовете, които се използват от "Ислямска държава". Водени са разговори и са пращани клипове със съдържание, което не искам да коментирам, защото предполагам знаете какво съдържат. Той е трябвало да свиква с тези неща. Аз не мисля, че тези процедури са процедура по приемане на ислям, но това момче си мисли така." Това каза зам.-главният прокурор Иван Гешев пред журналисти на извънреден брифинг за предотвратения терористичен акт в Пловдив.
Преценихме, че на това дете трябва да му бъде оказана помощ от специалисти в изолирана среда. Внесохме мярка, че искаме да бъде поставен в специализирано заведение, където психолози и психиатри да работят с него.
Прокурорът разкри още, че съдът иска да му бъде взета мярка за неотклонение и да бъде под надзор на детска педагогическа стая. Той определи това като грешка.
"Лесно е да го кажа в случая, може би, защото не съм бил изправен пред избора да преценя личната трагедия, която е видял съдията в залата и от другата страна една друга потенциална възможност за трагедия, която не е толкова лична. Не съм толкова сигурен дали съм прав за това, което казах. Един от прокурорите, които бяха там се пречупи и дали това беше правилно или не - времето ще покаже. За нас е по-правилен другия подход. Детето в момента е при родителите си. Ще трябва отговорността да бъде поета от семейството, училището и колегите от ОДМВР - Пловдив, в лицето на инспекторите от Детска педагогическа стая", допълни Гешев.
"Трябва да уточня нещо категорично - имаме пълно съдействие на семейството. Искам да помоля нещо. Знам, че за вас това е информационно ценно, но опитите да бъде снимано и издирвано това дете или семейството, родителите му, училището му, има опасност да доведат до неприятен краен резултат. На първо място за детето, а след това и за работата. По този случай, нито службите за сигурност, нито прокуратурата ще коментира повече след тази пресконференция. Смятах да не коментирам, но взаимодействието в сряда между всички служби, беше перфектно и се разви в рамките на няколко часа. Българските граждани могат да се гордеят със своята служба за сигурност", заключи прокурорът.
Попитан как се получават веществата, с които детето е правело взривните вещества, той каза: "Това са общодостъпни съставки. Детето е изключително интелигентно. Твърди, че е направил това за 7-8 дни, а това е огромна, много прецизна и високоинтелигентна работа. В телефона му са намерени много формули за синтезиране на взривни вещества и отрови. Детето е обяснявало това на родителите си като влечение към химията. С детето е работил професионалист. Той има една линия на поведение, която е научил."
"За да ни сигнализират родителите, значи са забелязали. Дали това е било късно, смело може да се каже, че в това е малкия дявол. Бащата оказа съдействие при задържането му. Не е нахлувано с бронежилетки и барети. Не си представяйте, че ще нахлуем така в училището. Бащата е предоставил едното помещение на сина си, за да разучава химия и биология. Дали ще докажем, че е тероризъм... съдията е преценил, че трябва да бъде привлечен като обвиняем в конкретната насока"
Гешев обясни, че терористите са се свързали с момчето по "Фейсбук", а после са се прехвърлили в приложението "Телеграм", където има определени групи, в които могат да те вкарат само със специална покана. Той определи това като глобален проблем и изтъкна, че е изключително важно родителите да имат добър контакт с децата си.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ