Засекретено заседание в НС: България може да загуби възможността за производство на дронове от "Локхийд Мартин"
Некоалицията обединена - да продаваме директно оръжие на Украйна, това заяви Христо Гаджев
България е на път да загуби възможността за получаване на технология за производство на безпилотни летателни средства от "Локхийд Мартин" заради прехвърляне на топката между три министерства. Това стана ясно на заседание на комисията по отбрана в парламента, което се проведе в четвъртък вечерта.
Министърът на икономиката Богдан Богданов обясни, че по договора за доставка на изтребителите F-16 блок 70 страната ни получава безплатно и възможност за производство на дронове. От Министерството на отбраната (МО) обаче написали становище, в което предлагат да получат два тренажора на F-16 за обучение на пилоти.
Това разгневи депутатите, които дадоха срок до 15 ноември на Министерството на икономиката, на отбраната и на иновациите да изпратят становище как да се развива като цяло индустриалното сътрудничество с "Локхийд Мартин", информира БНТ.
"Ще се опитаме до 15 ноември да изпратим в комисията по отбрана предложения и стъпки не само по шестте проекта към Рамковото споразумение с Lockheed Martin Global INC, но и насочени към индустриално сътрудничество в бъдеще", обясни министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов.
С подписването на договора индустриалното сътрудничество има една цел – поддръжката на самолетите в България. Това, което е заложено като проекти в "Авионамс", трябва да осигури това. За целия си жизнен цикъл тези самолети не трябва да ходят никъде в чужбина, коментира заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
"Става въпрос за евтино получаване на технология, за която, ако купувате извън такъв договор, ще платите най-малко десет пъти повече. Освен поддръжка на военното оборудване, в индустриалното сътрудничество може да се включат технологии от други направления.
Такъв е проектът за безпилотните средства. Тази война показа, че технологията за безпилотните средства е изключително актуална", каза още Запрянов.
Заседанието на комисията по отбрана беше засекретено, тъй като депутатите обсъждат действията на правителството за директни доставки за Украйна.
"Все още България не е изнесла нито един патрон за Украйна директно", заяви председателят на комисията по отбрана Христо Гаджев след края на закритото заседание.
Депутатите и министърът на икономиката са обсъдили възможност за директни доставки без посредници. Възможностите са чрез подписване на междудържавни споразумения или чрез директни договори на фирмите от военнопромишления комплекс.
"Към момента няма доставки, по договорите официално България не е изнесла нищо към Украйна. Това, което коментирахме, е какви са възможностите българските държавни компании да продават директно. Защото частните компании сами решават как да развиват бизнеса си.
Обсъдихме доколко има възможност да се сключи междудържавно споразумение или с фирми от ареала на Министерството на икономиката или Министерството на отбраната да се продава директно на Украйна", разкри подробности от секретното заседание председателят на Комисията по отбрана.
Именно това е и волята на всички лидери, подкрепящи правителството - да се елиминират посредниците от процеса и да се продава директно по оста София-Киев.
"Всички лидери на партиите, които подкрепят правителството в "некоалицията", са го казвали в прав текст", отговори Гаджев.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук