Попълнете търсена ключова дума или фраза

Защо бяха неподготвени голяма част от членовете на СИК?

https://blitz.bg/obshtestvo/zashcho-byakha-nepodgotveni-golyama-chast-ot-chlenovete-na-sik_news501444.html Blitz.bg
Седмица след парламентарния вот - изводите за работата на изборната администрация са ясни. И този път станахме свидетели на масови смени на членове на секционни комисии, и този път - не всички бяха преминали обучение. Така грешките бяха неизбежни, съобщава в репортаж БНТ.

Това за пореден път отваря дискусия за статута на хората, които участват в провеждането на изборите, за тяхното образование и подготовка, но и за отговорността на политическите сили, които ги предлагат. Необходими ли са законодателни промени и какво би било най-доброто решение за българската действителност - говорят експертите.

Социологът Стефан Георгиев смята, че непрекъснатите промени на изборното законодателство в последните години поставят в трудна ситуация районни и секционни избирателни комисии:

"Да не говорим, че самата технология на гласуване стана по-сложна. Започнахме от цветните бюлетини преди 15 години. В момента вече сме в интегрална бюлетина, имаме възможност за преференция. На всичкото отгоре през последните 5-6- години започнахме и да съвместяваме различни видове избори."

През последните години са се сменили поне 3 поколения членове на секционни комисии. Според политолога Антоний Гълъбов в началото те са били много по-мотивирани и подготвени, а с всеки следващ избор в комисиите имало все повече случайно попаднали хора:

"Другият проблем е свързан със статута на членовете на СИК - трябва да е ясно, че те в рамките на изборния ден са със статут на държавни служители. Следователно към тях могат да бъдат предявявани всички изисквания, които им дава този статут, включително и санкции."

Създаване на професионална изборната администрация е едно от възможните решения според Стефан Георгиев:

"На второ място трябва да се помисли за някакъв вид санкции на парламентарнопредставените политически сили, които изпращат и които излъчват СИК. В момента в Изборния кодекс такава възможност не е предвидена, което развързва ръцете за политическите партии да правят това, която намерят за добре."

Антоний Гълъбов твърди, че ако се създадат Регионални преброителни центрове би могло да прекъсне опитите за контрол върху гласуването в малките населени места.

Според експертите още в началото на мандата си на 44-тото Народно събрание ще му се наложи да прави промени в Изборния кодекс, което е възможност да се помисли и за правата и задълженията на секционните комисии и партиите, които посочват членовете им.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

0 Коментара:

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. Вижте нашата политика за бисквитките повече тук.Приемам