Защо да знаем кой е Мильо Балтов?
Забравени имена излизат от мъглата на времето
Изложбата за художника Мильо Балтов -150 години от рождението му- от град Стрелча, ни казва, че можем да реставрираме паметта си за забравени и неизвестни наши културни творци.
„Св. Архангел Михаил” стои до Бога и ни пази от злото, от Сатаната - - икона от храма в Стрелча
С какво Мильо Балтов ще е интересен на новите поколения?
С това, че като влезем, например, в църквата „Св.св. Константин и Елена в Пазарджик, или в Пловдивската църква „Св. Неделя” ние ще знаем кой е рисувал част от стенописите и красивите икони и иконостаси.
Мильо Балтов
Често за иконите му позират и неговите две дъщери Невена и Дена.
В 1897 г. той е приет да учи в току- що основаното рисувално училище и негов учител е самият Ярослав Вешин. В Историческия музей на Стрелча ще видите чудни неща от древната история на българските земи, там се пазят и 30 ценни картини на художника. А се говори, че директорката на музея Николета Петкова е между най-активните радетели на родната история и посетителите често са изненадани от видяното и разказаното в един местен музей.
Параклиси и църкви в Пазарджишко са изрисувани от Мильо Балтов. Част от тях са посветени на архангел Михаил и до днес са паметни места за загиналите във войните.
Бащата на художника Балтов е предводител на въстанието в Стрелча. След освобождението самият художник е бил и кмет на града.
Творецът е учредител на Дружеството на южнобългарските художници, деен организатор на изложбите им. През Балканската война Мильо Балтов е на фронта в Източна Тракия, именно оттогава са 30-те картини, които днес се намират в Историческия музей на Стрелча.