Ако имате навик да отцеждате макаронените изделия, след като го сварите и оставяте водата да се изтече в канала, според готвачите, вие изхвърляте "течно злато". Тъй като пастата е направена от брашно, тя отделя нишесте във водата, докато се вари, създавайки бяла, мътна течност, която често смятаме за "мръсна", а след това изхвърляме в мивката.

Защо обаче трябва да запазим тази мътна течност, може би се питат повечето от вас? Защото тя ще помогне за уплътняване на соса. Вече вероятно се чудите: "Но защо бих искал да си сгъстявам и уплътнявам соса?"

Всъщност, именно емулсирането е тайната.

Вероятно сте забелязали как понякога при сервиране около спагетите се образува нещо като червена локва от соса. Тя се получава, когато водата и маслото в пастата се отделят от соса.

Този бърз и полезен коктейл топи големия корем светкавично!

И тук идва ролята на водата от варенето.

Емулсификацията е процесът на смесване на две течности, които в противен случай биха се разделили - в случая на тестените изделия това са масло и вода - в гладка, неразделна смес. Нишестето в макаронената вода е емулгиращо средство и уплътнител.

Затова, ако добавите част от макаронената вода в соса, свързвате течностите и мазнините. И още нещо, когато не изплаквате пастата, по нея остава нишесте, което задържа соса.

Всички полудяха по тази лесна и бърза есенна салата с майонеза, приготвя се за 5 минутки!

Някои хора също така твърдят, че макаронената вода прави ястието по-ароматно, но това е за супер рафинирани вкусове.

Ако готвите алтернативни тестени изделия, направени от леща, черен боб, кафяв ориз или почти всичко друго, всички те са чудесен източник на нишесте, а водата може да се използва и като сгъстител.