Защо жените от хасковския край изсушавали главата на никулденския шаран
Внимавали да не падне люспа от него на земята, за да не се разпиляват и губят парите
Празникът се отбелязва на 6 декември. На трапезата се слага задължително риба. В народната традиция рибата, след изчистването на люспите навявала тъжни мисли за голота и беднотия, пише haskovo.net. В Хасковския край има много поверия, запазени от стари времена, които домакините спазвали в подготовката на рибата за никулденската трапеза.
При почистването на шарана те внимавали да не падне люспа от него на земята, за да не се разпиляват и губят парите. Вярвало се и, че колкото повече люспи има рибата, толкова ще е по-богата къщата. Затова и не изхвърляли рибни люспи, а ги изсушавали и всеки от къщата слагал от тях в кесията си.
Жените пък запазвали и изсушавали главата на шарана, в която основната кост прилича на кръст. С нея прикадявали за здраве трапезата в следващите дни. Тази традиция е под въздействие на християнската религия – рибата да има на главата си кост с формата на кръст.
На тези изисквания отговаря освен шаранът, още и платиката и мряната. В България празникът се отбелязва и като имен ден на хората, чиито имена са производни или близки до името Николай –Найден, Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ница, Ния. На празника, за да уважат именика в дома му идват близки, приятели и познати, които не е задължително да са били поканени.
По данни на НСИ за малките бебе момиченце избраното име Никол от родителите им е на трето място по популярност. При новородените момчета Никола също е в топ 10 на изборите за име- на пето място, а Николай е на 11. Николай обаче е сред най-разпространените имена при мъжете у нас и е на четвърто място след Георги, Иван и Димитър.
Последвайте ни
0 Коментара: