Зависимостите лъснаха. Политици от БСП и АБВ на протеста на работниците на „Емко“

След като вчера политиците от БСП и АБВ Жельо Бойчев и Румен Петков участваха в протеста на работниците на „Емко“, защитавайки интереса на оръжейния търговец Емилиян Гебрев, всички маски окончателно паднаха.

Какво е накарало политици от тези партии да защитават частния интерес на оръжейния търговец, вместо да погледнат обективно фактите по спрения лиценз на „Емко“? Отговорът на този въпрос няма да е труден. Явно е дошло време Бойчев и Петков да се отплатят на оръжейния бос за дългото им и ползотворно „сътрудничество“ или пък, може би, са решили да „заработят“ нещо набързо. Все едно е, а и това поведение никак не е странно на фона на общата деградация на политическия морал у нас. Все пак първата подкрепила протестите на оръжейника Гебрев бе „моралният“ политик Татяна Дончева – адвокат на Гриша Ганчев и застъпник на интересите на Цветан Василев. Но докато Дончева е дежурна по всяка тема, от която може да добие дори малко популярност или да изкара „малки“ пари, то появата на Жельо Бойчев и Румен Петков окончателно затвърди съмненията за зависимости между оръжейния бос и политическите партии, които двамата представляват.
 

Гебрев и говорителите му Румен Петков и Татяна Дончева на протеста на "Емко". Снимка "24 часа"

Какво обаче ни казват тези политици. Казват – държавата да върне лиценза на „Емко“, въпреки констатираните десетки и фрапиращи нарушения на правилата за съхранение на боеприпасите. Казват държавата да не спазва закона, защото предприятието „Емко“ било на оръжейния търговец Емилиян Гебрев. Ако „Емко“ бе на друг – на Иван Иванов например, същото ли щяха да говорят? Или ако от нарушенията на правилата за съхранение не дай Боже бе станал инцидент, пак същото ли щяха да говорят. Или тогава щяха да искат оставките на шефовете на МВР и на министри, защото не са установили навреме нарушенията и не са взели мерки. Пълен нонсенс.

Когато няма логика в поведението, причините трябва да се търсят другаде. И това другаде е именно лъсналата зависимост между Гебрев и тези политици, които днес явно са „принудени“ да защитят своя благодетел.
Десетки пъти и министърът на икономиката и други отговорни лица заявиха, че лицензът на „Емко“ ще бъде върнат незабавно, когато бъдат отстранени нарушенията. А такива има много – липса на охрана на складовете, липса на противопожарна система, неправилно съхранение в едно и също помещение на различни и несъвместими боеприпаси, и още и още.

Дори изпълнителният директор на ВМЗ–Сопот г-н Гецов заяви в интервю пред медията ни, че „Емко“ съхраняват боеприпаси с изтекъл срок на годност в складове на държавното предприятие и не изнася негодната продукция въпреки прекратените договори за съхранение и многократните покани. Дори и протестиращите работници на „Емко“ потвърдиха пред медиите, че имат проблеми със съхранението на боеприпасите. Но това не е важно. За Жельо Бойчев, Румен Петков и Татяна Дончева не е важно да се спазват законовите процедури, установени в интерес на сигурността на работниците на оръжейните предприятия. Важното е да се създаде инсинуацията, че някой, видите ли, иска да унищожи „Емко“, някой – дежурният виновен Пеевски, или Бойко Борисов, Караниколов и т.н. Така се манипулира общественото мнение и виновният Гебрев става „невинен“, става „жертва“. Така именно се създава натиск върху държавата да не спазва закона. Едва ли това поведение щеше да направи впечатление, ако само частни лица защитаваха собствените си интереси – могат да протестират, да обжалват административните заповеди и т.н., но когато действащи политици искат от държавата да не спазва закона, това поведение вече е крайно притеснително.

Крайно притеснително е, че действащите политици Жельо Бойчев, Румен Петков и Татяна Дончева не виждат проблем в нарушенията на правилата за съхранение на боеприпаси, допуснати от „Емко“, които създават опасност за живота и здравето на работниците. Когато не виждат проблем в това, оръжейният бос Гебрев да придобива акции от капитала на „Дунарит“ въпреки запора на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущества, т.е. въпреки запора наложен от държавата. Когато не виждат проблем в това, че години наред оръжейният бос Гебрев е стоял на входа и изхода на държавните оръжейни дружества, като ВМЗ– Сопот и „Кинтекс“ и е трупал колосални богатства за сметка на държавата. Само преди седмица ВМЗ-Сопот, благодарение на министър Караниколов, прекрати договора си с „Емко“ и сключи директен и значително по- изгоден договор за доставка на барут от сръбската фабрика „Милан Благоевич“.

Питаме тези политици – това лошо ли е за държавата? Да, за Гебрев явно е лошо, защото го лишава от печалби, но за държавата лошо ли е? Или кой го е грижа да държавата, важно е личните интереси да са добре подплатени. Лошо ли е „Кинтекс“ да има договори с Индия за стотици милиони и да изнася продукцията на държавното ВМЗ-Сопот, вместо продукцията на Гебрев. Лошо ли е за държавата? След като се установи, че години наред държавното „Кинтекс“, познато в цял свят, е работило само за Гебрев, като е пласирало само неговата продукция. Нима ВМЗ не може да произведе същите снаряди. Може, но не е било канено въобще за участие в тези доходоносни поръчки. Защо? Питайте Гебрев и зависимите от него бивши директори на „Кинтекс“. Министър Караниколов каза, че е разпоредил пълна проверка на търговската дейност на „Кинтекс“ през последните години. Надяваме се да стане ясно, защо държавата до този момент не е защитавала интересите си.

То отговорът е ясен и без проверка. Защото има политици като Бойчев, Петков, Дончева, а и много други, за които сега е дошло времето да се „отплатят“ на оръжейния бос Емилиян Гебрев. И те се хвърлят на барикадата да го защитават, та чак от БСП ще дават Караниколов на прокурор. Защото е защитил държавния интерес ли? То у нас държавата кучета я яли, та един Караниколов ли пролет ще прави.    

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!