Комисията по професионална етика към районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца пожали лекар от спешно-приемно отделение на врачанската болница след сигнал за непрофесионално отношение към невръстен пациент. Писмото, подписано от председателя на етичната комисия д-р Ирена Горанова, пристигнало в началото на седмицата при подателката. С копие от него била уведомена и Регионалната здравна инспекция във Враца, съобщава „Конкурент“.
Сигналът е подаден от майката на 5-годишното дете, пострадало при битов инцидент у дома на 13 януари т.г.
 
Според експертното мнение, д-р Пламен Петров е реагирал адекватно и преценил професионално ситуацията, като е насочил 5-годишен пациент с отворена рана на главата към личния му лекар, който пък го е препратил към хирург. „С оглед на така изложеното, според членовете на комисията не се констатират действия или бездействия на д-р Петров, които да са в нарушение на нормите на Кодекса за професионална етика или утвърдените правила за добра медицинска практика“, пише в отговора от комисията при РК на БЛС във Враца.
 
Ето какво разказала през януари майката на 5-годишното дете:
 
„На 13 януари синът ми, който е на 5 години, се подхлъзна у дома. Както казват старите хора „имало е да става лошото”. Детето падна вкъщи, подхлъзна се на ламинирания паркет и за наш лош късмет се удари в панта на гардероб. С падането изпищя и аз скочих към него, за да видя дали се е ударил силно.
 
Поглеждайки към него видях рана с дължина около 3 см, от която бликаше кръв. Веднага взех кърпа, с която да притисна и тръгнахме към спешното“.
 
За нейна изненада не чакали дълго в коридора. Тя била сигурна, че „раната ще бъде залепена, тъй като с просто око се виждаше, че е дълбока няколко милиметра, а и кръвта струеше. Обясниха ми, че няма нужда. Промиха го, сложиха стерилна марля и ми казаха в понеделник да го погледне и личният лекар“.
 
Майката питала няколко пъти не е ли необходимо поне мястото да се залепи. Обяснили й, че синът й „просто се е ожулил”. Авторката на сигнала описва, че реално били обслужени от една мила госпожа, за която не може да се каже дали е лекар или медицинска сестра. Тя повикала лекар. „Той каза, че на детето му няма нищо и че „до сватбата ще има още много да пада”. В издадения от СПО лист за преглед фигурира името на д-р Пламен Петров“, пише още в сигнала.
 
Майката за пореден път попитала дали няма да е по-добре да се залепи раната. Отговорили й, че не е необходимо, а и „дори да трябвало да се лепи, нямали консумативи“. Майката предложила да иде да купи лепило, както си купила инжекцията против тетанус, но отново я разубедили.
 
В понеделник, на 15 януари, тя завела сина си при личния лекар, който когато видял раната, веднага я изпратил при хирург, защото раната била не охлузна, както пише в листа за преглед, издаден от СПО-то, а разкъсно-контузна.
 
Хирургът д-р Емилиян Кюркчийски веднага вкарал детето в операционната, където зашил раната. „Не зная точно колко са конците на раната, тъй като между писъците на изплашеното дете и собственото си свито сърце, пропуснах да питам“, пише още в сигнала.
 
Жената продължава откровено: „Имах най-голямото желание да отида в СПО и да вдигна скандал. Отказах се - какво ще поправя?! Не ги трогна пищящо 5-годишно дете, та аз ли ще го направя? Заставам зад идеята да има общински болници и здравеопазване, а не само частни, но защо са ни държавните, щом неглижират повечето случаи и в крайна сметка получаваме необходимите медицински грижи от частните лечебни заведения?!“, попита врачанката.