Макар че говори за легла Здравната карта всъщността представлява ограничение на броя болни, които вие може да лекувате и Здравната каса ще плати. Това обясни в "Денят започва" по БНТ д-р Стойчо Кацаров.

Ако вие имате отделение по вътрешни болести с разкрити 10 легла до този момент и според Здравната карта тези легла стават 5, това означава, че вие месечно може да отчетете 5 болни, а не 10 както досега, поясни специалистът. В крайна сметка ще отчетете два пъти по-малко, отколкото досега сте могли да отчитате - това е идеята на Здравната карта, Здравната каса да плати за лечението на по-малко болни, коментира д-р Кацаров. 6 хиляди легла по-малко при оборот от 6 дни, толкова е средният оборот в страната, това прави 36 хиляди болни по-малко платени от Здравната каса на месец или около 400 хиляди хоспитализации по-малко, платени в рамките на година.

Общият брой на хоспитализациите миналата година е около 2 милиона, а 400 хиляди по-малко според Здравната карта ще бъдат платени следващата година. Въпросът е - ако Касата не ги плати, кой ще ги плати? Няма кой друг освен самият болен.

Вторият проблем, според д-р Кацаров е, че се намалява броят на болните, които могат да бъдат отчетени по скъпите клинични пътеки. Освен, че се намалява общият брой легла, се намалява и броят на легла от най-високото трето ниво на компетентност - драстично, почти 3 пъти, обясни той.