До момента, данните, които ние имаме от производителите на трите ваксини, са за тяхната ефективност и предотвратяване на заболяване и смърт. Не знаем обаче до каква степен тези ваксини предотвратяват разпространението на вируса. 

Това заяви в ефира на Нова тв епидимиологът д-р Петър Марков, преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина, който дотук дава точни прогнози за развитието на заразата.

"С това не казвам, че те не се отразяват на разпространението. Казвам, че просто нямаме данни и на този етап просто гадаем", каза той. 

"И трите ваксини се прилагат инжекционно. Те стимулират създаването на IDG антитела. Те се намират в горните долните пътища", каза той.

"Те не водят до създаването на антитела по мембраните на носа и гърлото. А именно там се пази от влизането на вируса. Именно затова си мисля, че тези ваксини не предпазват от поемането на вируса, а просто няма да се заразим", каза Марков.

"Преболедувалите К-19 не могат да бъдат заразни. Преболедувалите от естествена инфекция получават заразяването през лигавиците и гърлото и те образуват именно там антитела", добави Марков. 

По думите му в настоящия дефицит на ваксини, според него човек, преболедувал К-19, не трябва да се имунизира.

"Аз, ако бях преболедувал, не бих потърсил ваксина, а даже бил я отказал, за да има за хора, които не са преболедували. Все пак, дори и преболедувал да си сложи ваксина, това няма да му навреди", смята той.

"По мое мнение разликата между РНК ваксините и векторните ваксини се преувеличава. И двете правят едно и също - подават на клетките инструкции, за да може те да синтезират спайк протеина на вируса. Така се изгражда имунен отговор срещу него", обясни той.

"Новият щам е по-инфекциозен с около 50 до 80%. Той е открит вече не само във Великобритания. Според мен той вече е под някаква форма и в България", заяви епидемиологът. 

Според него е много вероятно всяка страна да защити интереса си, като въведе ваксинационен паспорт.