Трябва да има единна държавна политика за цените на лекарствата. Това каза народният представител от ПГ на „БСП за България“ проф. Георги Михайлов по време на пресконференция, предаде агенция „Фокус“.

Проф. Михайлов обясни, че според фармацевтите държавата възприема аптеките като институции, които са срещу нея, но не и част от националната здравна и лекарствена политика. „Действително тази много нелицеприятна картина, на която сме свидетели – жълтите жилетки в аптеките и спирането на работа на една четвърт от аптеките, има в себе си генезис. Има начало, което е поставено от няколко основни направления: първото е, че са поставени изисквания пред аптеките, които те не могат да изпълнят. Особено това се касае за малките и средни аптеки“, заяви проф. Михайлов.

„Второто нещо, което е много сериозно, е изискването на самите аптекари за единна държавна политика върху цените. Такава политика има в много големи европейски държави. Няма причина да я няма в България. Това са стоки със стратегическо значение“, обясни депутатът от БСП и добави, че по така ще се предотврати лекарствения туризъм. „Третият голям проблем е, че много лекарства годишно отпадат от регистрация в България“, допълни проф. Михайлов.

Той заяви, че паниката, която се създава в момента, за борбата с фалшивите лекарства крие един несъществуващ сериозен проблем. „Цените в България са едни от най-ниските в ЕС. В България едва ли има такова голямо количество фалшиви лекарства“, коментира още проф. Михайлов. Според него политиката по отношение на лекарствата е недалновидна