Има притеснителна и обективна компонента за разпространението на коронавируса. 13% от положителните тестове не са на произволен принцип. Това заяви пред БНТ доц. Андрей Чорбанов, ръководител на департамент Имунология към БАН

„Проблемът у нас не е толкова в материалната база на болниците, колкото в наличието на персонал. Никой не е предполагал, че ще има толкова много разболели се лекари. Капацитетът на екипите, които работят в болниците не е достатъчен“, смята имунологът.

По думите му, би трябвало много спешно да се подготвят младите лекари, които имат желание да работят. „Трябва да запазим този потенциал. Проблемът не е само при нас, а навсякъде по света. Развитият свят не е подготвен за пандемия“, посочи доц. Андрей Чорбанов.

„Българските лекари по дефиниция не получават високо заплащане. Време е вече да се мисли за внасяне на лекари отвън. Има много заявки за добри специалисти от Индия, Пакистан, Филипините и т.н. Трябва да има студен резерв и по отношение на инфекциозните болести. ЕС ще трябва да се отвори към тези структури, иначе няма да се справим“, смята той.

Доц. Чорбанов отговори дали в този грип има лабораторна намеса. "Не е възможно, не е доказано. Не са намерени такива признаци. Категорично не е направен по лабораторен път, което не изключва да е отгледан в лаборатория и изпуснат", убеден е той.

"COVID-19 заразява повече, но намалява смъртността. Мутациите му са слаби. Той има способността да разболява повече хора. Това, което прави държавата, е да намали темповете на разпространение на вируса, но няма да го спре", посочи специалистът. 

Според него носенето на маски на открито има дисциплиниращ характер.  „Заразяването се случва в тесен кръг, в семейни колективи”, обясни той.

Ваксината срещу COVID-19 е на зелено. Лабораториите спряха проучванията. Сега изнудват правителствата за повече пари", каза още имунологът.