Предишно боледуване пази от реинфекция с британския вариант на коронавируса, има научни публикации за това. Това каза доц. Любомира Николаева - Гломб, директор на лаборатория по ентеровируси в НЦЗПБ.

Тя увери и че одобрените ваксини пазят от новия щам.

"Грипът се измести, това вече го наблюдавахме и в южното полукълбо, когато беше техният зимен сезон. В Австралия имаше 10-кратно понижаване на циркулацията на грипен вирус", посочи вирусоложката.

"Коронавирусът вероятно ще прояви характерната цикличност в разпространението на инфекциозните болести. А доказано досега за семейството на коронавирусите е, че не образуват достатъчно траен имунитет и са възможни инфекции след няколко сезона. Няма дефинитивнен отговор от световната научна общност на въпроса ще трябва ли да се ваксинираме през две-три години", обясни доц. Гломб.

"Пандемията ковид доказа, че всякакъв вид прогнози имат голяма степен на грешка. Ето защо се въздържам от прогнози", каза Гломб.

Деца не се ваксинират, защото не са направени клинични проучвания. Въпросът дали преболедувал може да се зарази от нов щам, е често задаван. Търсим отговорът на тези въпроси и в нашия зентър. 

Преболедувалите имат имунитет към коронавирус, но той не е траен към други разновидности на коронавируси. След няколко сезона организмът е податлив, каза доц. Гломб.  Трябва да се изчакат три месеца преболедувалите скоро да се ваксинират.

"Аз преболедувах сравнително леко, изследвах се, имам антитела", каза доц. Гломб. Виждам, че все повече хора желаят да бъдат ваксинирани, обобщи тя. Доказано е вече, че ваксините са ефикасни срещу британския щам.