"Разнопосочни са съобщенията, които получаваме. Има и оптимистични и не толкова оптимистични". 

Това заяви в ефира на Нова телевизия членът на Националния оперативен щаб за борба с COVID-19 главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 

"СЗО е права, че чувството, което имаме, че всичко е приключило, е измамно"

Мерките, които сме взели, трябва да останат за един по-дълъг период. Считам, че за този сезон Европа и Балканите отиват към стихване на епидемията", коментира той.

"Просто трябва да бъдем внимателни. Най-песимистичната прогноза е да сме свидетели на нов пик в страната, засягащ не едно и две огнища, а по-голяма част от населението и територия. Това обаче е много малко вероятно", заяви доц. Кунчев. 

"До момента използването на хидроксихлорохин не е чак толкова широко, не повече от 20-30% от пациентите в болниците са го получавали", поясни той. 

На въпрос можем ли да изградим имунитет срещу К-19, доц. Кунчев заяви: 

"Това е един от най-сложните въпроси. Очевидно е, че коронавирусът не формира чак такъв имунитет, като други вируси, което е лошо за нас. 

При не голям процент от хората нивото на антитела не е високо, а и се съдържа в кратък период, което поставя много въпроси пред производството и прилагането на ефективна ваксина. 

Винаги, когато сме на открито, ултравиолетовите лъчи са един от най-ефективните дезинфектанти. Когато сме навън рязко спада рискът от заразяване. Не можем да очакваме следващите 2-3 седмици да бъде премахнато тяхното ползване. 

Той обясни, че усилията оттук нататък ще са насочени към ефективен надзор и още при първото установяване на случай да се реагира моментално. „Да откриваме контактните, да ограничаваме контактите и по този начин да не позволим масово разпространение”, уточни още Кунчев.

Главният държавен здравен инспектор заяви, че 99% от здравната дейност у нас е възстановена. „Още преди седмица разрешихме профилактичните прегледи.

Най-напред възстановихме имунизациите, след това ги разширихме с всички профилактични. Възстановихме работата и на службите по трудова медицина и прегледите при общопрактикуващите лекари”, допълни той.