10 дни не е малък срок. Очевидно ограничаването и намаляването на контактите ще окаже влияние, но дали ще е достатъчен, не мога да кажа. Това заяви пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, коментирайки влизащите в сила от 22 март нови ограничения.

„Видяхме какво става в Англия, Ирландия, Португалия, след това в Чехия и Словакия, а в момента и в Унгария. Видяхме, че пикът там не продължава толкова дълго, от 2-3 до 4 седмици. Едно намаляване на контактите би трябвало да повлияе. Ако не почне спад, поне да достигнем плато”, коментира той.

„Какъвто и срок да бяхме казали, когато и да го направим, обществото е разделено. Има хора, които вече трудно приемат каквито и да мерки, има и такива, които искат още по-строги мерки. Опитваме се да правим това, което правят и другите страни. Колко успешно ще е, ще видим”, каза още той.

Доц. Кунчев отбеляза, че положението с болниците не е добро.

„Натискът продължава да расте. Броят на новооткритите случаи започва да стационира около 4 000, 3500.

Търсенето на медицинска помощ се увеличи. Новият вариант на вируса, освен че се предава по-лесно, води до понижаване на възрастта на пациентите и малко по-бързо развитие на по-тежка картина. Към момента наближаваме 8000 броя на приетите лица”, съобщи той.  

„Южноафриканският вариант в Европа го има, на Балканите също, но у нас не го засичаме. Неминуемо е да се срещнем с него. Сега водещ у нас е британският вариант, в различните райони на страната се регистрират между 60 и 90% само от него”, отбеляза доц. Кунчев.  

„Само в почивните дни имаме по 3-4 000 ваксинирани. Процесът на ваксинация постепенно се възстановява. Няма човек, който да няма да има възможност да получи втора доза в предписаните срокове", подчерта той. 

„В момента вървим към пика, ако не сме го постигнали вече. Наличието на нови мутации е в състояние да ни изненада във всеки един момент”, посочи още главният държавен здравен инспектор.

Той не се нае да прогнозира дали и кога у нас ще има четвърта вълна.

Доц. Кунчев се изказа оптимистично, че след месец-месец и половина хората ще имат пълния набор от ваксини. "Проблемът ще е да убедим хората и да достигнем тези заветни 70%", подчерта той.