„Безопасното училище предполага намирането на най – добрия вариант за деца и учители. От една страна е важно да не се загуби връзката, възможността за контакти с връстници и това води до тютюнопушене, желание за ранни сексуални контакти“, заяви пред БНТ доц. Михаил Околийски, представител на СЗО за България.

Средата вкъщи е сигурна, но изолира детето от ранния свят, обясни той.

„Затова трябва училищата да стартират работа, но при спазване на важни мерки – дезинфекция и дистанция. Децата вече трябва да спазват дистанция от метър, метър и половина, да не се скупчват“, каза доц. Околийски.

Маските задължително трябва да се носят от деца над 12 години, а от 6 до 11 е препоръчително, съобразно родителите им, поясни той.

В час маски трябва задължително да носят по-възрастните учители, информира още той.

„Дистанционната форма трябва да е в краен случай“, каза доц. Околийски.

Той изрази възмущението си, че българинът наистина вярва в конспиративни теории. Доказателство за това е твърдението, че COVID-19. Това, обясни Околийски, влияе на децата – поведението на родителите е причина и децата да не вярват.

"Публикуват се безумия, че коронавируса идва от Сорос, от Бил Гейтс. Медии отразяват това като шок и бомба и хората биват натровени като нагласи и послания. Няма как техните деца, които отиват на училище да са съзнателни. Личният пример е най-важен. Децата биха могли да бъдат преносители към най-уязвимите - бабите и дядовците, добави още доц. Околийски. 

Доц. Михаил Околийски призна, че вирусът е отслабнал, но призна, че трябва да се спазват мерките. Той разказа, че наблюдава хора в София и в другите градове, които носят маските си на брадичката и влизат в магазин или в аптека, с готовност да я вдигнат, ако някой им направи забележка.

"Вирусът губи от своята мощ, но в момента сме свидетели на липсата на внимание и едно формално спазване на правилата. В София и други градове виждам хора с маски на брадичката. Достатъчно е да се спазват старите мерки, не да се правят нови. СЗО препоръчва при най-малки съмнения детето да не бъде пускано на училище.

Важно е максимално рано хората да се ваксинират срещу сезонния грип. Тази година е обещано навреме да доставят необходимия брой ваксини, миналата година имаше закъснение. Ваксиналното ни покритие е едно от най-ниските в Европа. Надявам се хората да се ваксинират. Около 3-4% се ваксинират", каза още той. 

Относно това трябва ли да се ваксинираме с противогрипна ваксина, доц. Околийски заяви, че това трябва да се направи. Той напомни, че в България едва около 3-4% се ваксинират, а в Европа има страни, където се достига до 20%,30% или 50%.

По думите на доц. Околийски  се очаква от СЗО до края на годината да има ваксина. Руската ваксина, по думите му, не е била подложена на достатъчно изпитания и затова СЗО смята, че няма ваксина. СЗО смята, че пандемията ще продължи до края на 2021 година, отново съобщи доц. Михаил Околийски.

"Д-р Тедрос спомена, че имаме шанс като човешки род да се справим с пандемията до края на 2021 г., ако достигнем до създаването на ваксина. Тя трябва да бъде достояние на хората по целия свят. СЗО прави всички усилия всички страни да имат достъп до нея. Ваксината трябва да е безплатна и хората да имат готовност да си я сложат", добави още доц. Околийски.