СЗО говори за втори пик. Това което наблюдаваме е тревожно връщане, което никой от нас не искаше. Това е увеличаване на новозаразилите се, смъртни случаи, занемаряване на мерките. Хората знаеха, че трябва да продължат да се пазят.

За съжаление в България имаме такава народопсихология, някой път след като сме направили нещо добро след това да го поставяме под въпрос. Още не е късно да излезем с не толкова големи щети от тази ситуация. Това каза пред БНТ представляващият СЗО в България доц. Михаил Околийски.

"СЗО има много добри препоръки за това как се разхлабват мерките. Препоръката да се разхлабват една след друга и да се изчака да се види дали се повишава броят на заразилите се хора и да се намира баланс за предпазването на икономиката и разхлабване на икономиката. Това, че се махнаха много мерки накуп не се разбра кои са по-ефективни.

По стадионите не се спазват никакви мерки за отстояние, хората се прегръщат, могат да се обмени слюнка при викане, при прегръщане. Един човек може да зарази много хора и да се получи клъстер.

Това се наблюдаваше в Италия, където на 1 мач са се заразили десетки хиляди хора. Няма препоръка за маски на отворени пространства, но в затворени пространства би трябвало всеки един да се пази", добави той. 

"В Европа има 2 вида страни - едните се справят с проблема като Италия и Испания, в други страни като Северна Македония, Гърция, България и Румъния има увеличаване на случаите. Рекордите всеки ден биват подобрени от страните в Латинска Америка.

Инфекцията се пренесе и към северна Африка. Там не могат да се представят интензивни грижи. Картината все още води към това да сме внимателни и предпазливи. Повечето страни са такива. В Англия се взимат всички тези мерки по отношение на спорните събития. "Ливърпул" играят при празни трибуни", каза доц. Околийски.  

"СЗО взима решение за препоръките, когато се натрупат достатъчно