Доцент Росен Калпачки е началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ "Света Анна" /преди Окръжна болница/, той е ръководител на най-големия Център за лечение на инсулти в страната, който се намира в същото лечебно заведение.

Той е един от експертите в Медицинския щаб, сформиран заради пандемията от коронавируса. Как тази зараза влияе на нервната система и човешкия мозък е темата, по която е бил потърсен за коментар, пише Новини.бг

Коронавирусът влияе в няколко аспекта върху нервната система, но на този етап не всички са добре изследвани, тъй като нещата се случват с бързи темпове и много промени, има почти ежедневно осъвременяване на практиките ни. Тези дни излезе и първо описание на ново неврологично заболяване в едно престижно международно специализирано списаниие. 

На този етап, на първо място, може да се съобщи, че автоимунните заболявания, сред които най-известно е множествената склероза, изискват по-сериозно проследяване при зараза с коронавируса.

Примерно, вече има данни за определени лекарства, които не бива да се приемат по време на заразяването, защото биха довели до влошаване, вместо до подобрение. 

На второ място, тъй като това е остра вирусна инфекция и теоретично и практически трябва да се натрупат данни, че при подобни болни може да се компроментира антикреатичното лечение. Болни, които имат епилепсия и развият остра вирусна инфекция, могат да влошат още повече своето епилептично заболяване.

По време на пандемия определено имаме затруднения в лечението на неврологичните заболявания, при които ежедневното и стриктно лекуване е много важно.
На трето място, не бива коронавирусът да е предпоставка за забавянето на лечението на болни с остри инсулти, които така или иначе в условия на пандемия, са много по-честа причина за смърт.

Всяко забавяне в диагностиката, транспортирането, насочването към лечение, е фатално. По принцип инсултът е фатално заболяване, защото е най-големият причинител на смърт в света. Включително и сега, в този период, много повече хора умират от инсулти, отколкото от "Ковид 19".

Това трябва да се знае и помни, да не се неглижира, поради паниката от пандемията.

Все повече се натрупват данни, че коронавирусът поразява също нервите и мозъка, освен белите дробове. Първите сигнали за поражения в мозъка, са загубата на мирис и вкус, директна увреда на нервните рецептори.

Социалната изолация сега спомага семействата да са заедно и по-лесно да видят симптомите за евентуален инсулт при техните близки. Надявам се, че ще намалеят случаите на закъснели реакции, защото за лечението на инсулта, е много важна навременната реакция.

В условията на карантина обаче е трудно болните да спазват инструкциите ни за повече движение, разходки, умерена храна.

Мнозина развиват тревожност, паника и дори при някои се обострят нервните заболявания от дългото стоене вкъщи. Но аз съм напълно солидарен с общата стратегия и мерките, които се вземат у нас и вярвам, че това ще даде добри резултати за здравето на хората.