Ген. Мутафчийски каза дали според него ще паднат КПП-та за Гергьовден - тема, която безспорно вълнува най-много българи. 

"А да паднат КПП-та за Гергьовден? Това е в приоритета на изпълнителната власт", коментира той в студиото на Нова телевизия.

И все пак, шефът на Кризисния щаб призна:

"Едно нещо е абсолютна истина. Дори и в условия на коронавирус животът не може да спре. И понеже не се вижда краят на това състояние, ние трябва да се адаптираме към съществуването на този вирус. 

Затова дори и крайно несъгласни от щаба за някои отпускания, все пак сме съгласни, че трябва да се направи опит за нормализиране, живот в условията на коронавирус."

Ген. Мутафчийски коментира и ситуацията с учебните занятия и предложението в училищата да се завърнат учениците, които ще полагат матури.

"Има предписания за учениците, но според нас са доста неизпълними. Те трябва да бъдат съобразени с възможностите на системата. Повечето от европейските страни, които препоръчват да се възстановят учебните занятия, дават инструкции, да имат например разстояние между чиновете, да бъдат не повече от 10-15 деца.

Днес разбрах в сутрешния си разговор с министъра на образованието, че имаме над 700 хиляди ученика. Това е много нещо. 

Мисля за учениците, че планът в края на май да се върнат само тези с матурите и специализираните гимназии, това е реално."

В типичния си стил ген. Мутафчийски напомни, че трябва да сме дисциплинирани и да спрем да искаме още и още отпадане на мерките. 

"Имаме огромно желание да казваме, че има карантина, пък то да няма никаква. Това ще бъде оригинален принос към света.

Защото съобразявайки се с всички желания, така ще излезе. Има принципи, спазване на физическа дистанция, това не е репресивна мярка, а предпазна, за хората. Защото не всеки е съвестен. Да, вие ще отидете в парка и няма да спирате никого, но не знаете кой върви срещу вас."

Ген. Мутафчийски поясни още, че на този етап по никакъв начин не стои на обсъждане да бъдат върнати спортните мероприятия. За планините той допусна, че е възможно там да бъдат пускани хора, но само при упражняване на контрол. 

"Моите препоръки са да не забравяме все пак какво значи физическа дистанция, какво значи спазване на лична хигиена, това е.

Ако има някой, който иска по-бързо да свърши, не знам дали има някой друг като мен. Никога не съм бягал от отговорност, но този ентусиазъм и оптимизъм не мога да го споделя все още. 

Разчитам и на добрата памет на хората, защото нито едно нещо, с което не сме били съгласни, не сме го премълчали, винаги сме били откровени. Както с цифрите, така и сега - какво би ни донесло едно разхлабване, едно пътуване", заяви още ген. Мутафчийски.

Той коментира и при какви условия би напуснал Кризисния щаб и дали няма да направи това, ако се окаже, че прекалено рано сме разхлабили мерките и броят на заразените е нараснал критично: 

"Аз не съм искал въобще да стоя начело на щаба. В ситуация, изтървана от контрол, става още по-невъзможна мисията. Ще остана на това място, докато правителството, което ме е оставило, не ме освободи."