Три месеца след началото на заболяването много пациенти с Ковид-19 все още проявяват симптоми, като колкото по-тежки са били първоначалните инфекции, толкова по-голяма е вероятността за неотшумяващи проблеми, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от две проучвания.
 
В Испания лекари са тествали отново 108 пациенти, сред които 44, които са били тежко болни.

Дванадесет седмици след диагнозата 76 процента от тестваните лица все още съобщават за последствия, като 40 процента докладват за три или четири здравословни проблема, свързани с коронавируса, информира "Канал3".
 
Изследването е публикувано в medRxiv. Най-честите оплаквания са задух, физическа слабост, кашлица, болка в гърдите, сърцебиене, психологически и когнитивни разстройства.
  
В подобно изследване на 233 пациенти с Ковид-19 от САЩ, осем от които са били тежко болни, един на четирима съобщава, че все още има симптоми 90 дни след като първоначално се е почувствал зле.

Процентите са по-високи за пациентите, които са прекарали по-тежко болестта - близо 60 процента на 30-ия ден и 40,6 процента на 90-ия.
 
"Дори при много леките и първоначално безсимптомни случаи, 14,3 процента от пациентите имат усложнения, които не са отшумели след 30 или повече дни", пишат изследователите в публикация в medRxiv.
 
В американското изследване сред най-честите неотшумяващи симптоми са нарушени обоняние и вкус, затруднена концентрация, задух, загуба на паметта, дезориентация, сърцебиене, болка в гърдите, виене на свят.