Здравни работници в Уругвай изразяват недоволство от неспазването на предпазни мерки срещу ковид от техните сънародници, предаде Франс прес, цитирани от БТА.

Южноамериканската страна се бори в момента с втора вълна на случаи на заразяване с коронавируса.

"Докато не починат ваши близки, докато не се случи във вашето семейство, трудно възприемате вируса като истинска заплаха, казва медицинската сестра Карла Ромеро, която работи в интензивно отделение на уругвайска болница.

"Хората не вярват в сериозността на вируса. "Виждаме това на улицата: почти всички се разхождат без маска (...) Докато техен роднина не влезе в болница, не вярват", казва лекарят Франсиско Домингес.

В Уругвай 74,6 процента от 978-те легла в интензивни отделения са заети, като 56 процента от заетите легла са заети от пациенти с ковид, става ясно от данни, публикувани от Уругвайското общество за интензивна медицина.

Според доктор Домингес състоянието на пациентите в интензивните отделения се мени много бързо. "То се променя за секунда, може да са много добре, а пет-десет минути по-късно да починат", обяснява медикът.

Здравните работници от интензивното отделение, в което работят Ромеро и Домингес, разказват, че в началото на пандемията повечето пациенти с ковид са били хора на над 70-годишна възраст, но средната възраст на тези пациенти бързо започнала да намалява.

Според Карла Ромеро досега през месеца са починали страшно много хора. Медицинската сестра изразява също така опасенията си, че ситуацията още повече ще се влоши.

Само през последните две седмици Уругвай регистрира средно по 3000 нови случая на заразяване и близо по 60 смъртни случая, свързани с ковид, на ден.

Уругвай регистрира близо 600 смъртни случая на един милион души от началото на пандемията, което го поставя в средата на класацията по този показател в сравнение с други южноамерикански страни. В Бразилия, например, починалите от ковид на един милион души са 1790, в Чили - 1335, а в Аржентина - 1330.

В Уругвай, с население от 3,5 милиона души, досега са потвърдени близо 170 хиляди случая на коронавирус. Над 2 хиляди човека са починали.