Очаквано е това плавно покачване на заболеваемостта. Трябва да се предприемат адекватни мерки и то навреме. Това заяви бившият здравен министър Мими Виткова в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Политиците трябва да вземат решение на база на медицинските аргументи. Не бива да се облекчават мерките, така както постъпихме ноември месец, подчерта тя.

Виткова призова да бъдем много по-големи реалисти в какви срокове и как ще ваксинираме населението. Думите ѝ са по повод забавянето на доставката на едната от ваксините.

„Ние не знаем колко трае имунитетът от ваксината. Ако срокът между двете дози по-кратък като на противогрипните ваксини, тогава ние как ще постигнем 70% имунитет“, пита бившият здравен министър.

Светът е оцелял, благодарение на ваксините и ако не го проумеем ще си живеем завинаги с COVID-19, отбеляза Виткова.

„Слабостите в системата стоят от десетилетия, те не бяха открити заради COVID-19. Видяхме липса на кадри, на средства, дефицити на регионален признак. Не искам да ви описвам пациентите с COVID-19 как бяха лекувани в малките болници“, обясни Мими Виткова.

Според здравният икономист Аркади Шарков трябва да се предприемат спешни мерки, тъй като се очертават финансови дефицити.

„Трябва ни едно здравеопазване, което да може да покрие нуждите на болните дори и в криза. Няма кой друг, освен държавата да покрие нарастващите разходи. Тази система се нуждае от грижа и контрол от страна на държавата. Не може болничната помощ да е концентрирана в пет болници в страната. Бихме могли така да моделираме здравната система, че тя да бъде полезна за обществото“, каза още Мими Виткова.