Доц. д-р Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН коментира, че когато и да стане ваксината срещу коронавирус ще бъде патентована у нас, независимо че от Фонд "Научни изследвания" отказа финансиране на проекта. Той получи 94 точки от общо 100. Така проектът остана сред резервите. 

Тя потвърди, че към момента 218 ваксини се разработват, 10 от тях са в много напреднал етап,а четири вече са във фаза три - проверка при доброволци. Учените обаче не очакват ваксината срещу коронавирус да е готова скоро.

Доц. д-р Пенка Петрова каза пред БНТ, че са били нужни 300 000 лева финансиране за завършването на фаза 1 с клиничните изпитания. За българската ваксина ще помогне Института "Пастьор" във Франция. Оттам са заинтересовани, че проектът предвижда изготвянето на протеинова ваксина.

"Може да открие голям път за ваксините в бъдеще. Това е ваксина срещу голям брой коронавируси, не само срещу COVID-19. Няма да има нужда от реимунизация. Не можем да говорим за цена, тъй като прототипът още не е проверен", каза доц. Петрова.

"За безопасност ваксината трябва да бъде проверявана в течение на две години. Българската също. БАН започна още през март активни действия срещу пандемията. Проектът за ваксината беше част от цялото направление на БАН, но не получихме финансиране и за този проект, имаме само дарения", каза тя.

"Главният начин за финансиране е Фонд "Научни изследвания". По-добро би било едно целево финансиране за определени институти, болници или др."

Попитана за очаквана втора вълна на COVID-19, доц. Петрова каза:

"Това са евентуални прогнози. Ние не виждаме такива възможности. Броят на заразените намалява спрямо предходните седмици. Тенденцията е към ограничаване на инфекцията".